Wetterhoun

Wetterhoun

byl vyšlechtěn v Nizozemí v 17. století pro lov lesní zvěře. Pochází ze starých vydrářů.

Wetterhoun je plemenem loveckých psů. Také se mu říká Holandský vodní španěl. Standard plemene byl přijat v Nizozemí roku 1942. Nizozemí je v podstatě jedinou zemí, kde je chov tohoto ojedinělého plemene, úspěšného v lovu jak na souši, tak ve vodě, rozšířen.
Wetterhoun je pevný, silný a nebojácný pes. Hlavu má pevnou a velkou. Čenich se ke konci postupně zužuje.

Wetterhoun dorůstá do 55 cm, váží 15 až 25 kg. Má hustou, kudrnatou srst. Zbarvení je černé, černé s bílými skvrnami, hnědobílé. Je velmi dobrý hlídač, vhodný spíše pro zkušené kynology, je tvrdohlavý, ale také klidný a věrný. Potřebuje dostatek pohybu a pozornosti.

Celkový vzhled: dobře vyvážený pes, tradičně se používá pro lov vyder. Robustní zvíře, ale ani kyprý ani nemotorný, náměstí a tlustý set celkové konstrukce, s těsné přiléhající kůže, volné kůže na hrdle nebo laloku. Pysky nejsou převislé.

Použití / Povaha: Klidný pes s tvrdohlavou povahu, rezervovaný k cizím lidem, ideální strážní pes.

Lebka: mírně zaoblená, což vyvolává dojem, že jsou širší než delší, mírně se svažující do tváře. Lebka a tlama stejnou délku.
Stop: lebka padá jemně pryč do čenichu, stop jen lehce indikováno.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Tlama: silná, mírně se zužující k nosu, ne špičatá, ale zkráceny. Nosní hřbet široký a rovný, ani konkávní ani konvexní při pohledu z boku.
Pysky: těsně přiléhající, ne převislé.
Čelisti / zuby: Zuby silné, nůžkový skus.
Líce: Svalstvo středně vyvinuté.
Oči: středně velké, oválné, s těsně přiléhajícími víčky, bez zobrazení spojivky; umístěny mírně šikmo, což poněkud ponurý výraz. Nejsou ani vyboulení, ani zapadlé. Barva tmavohnědá pro psy s černou základní barva, a hnědá pro psy s hnědou základní barva. Dravý pták oči jsou nežádoucí.
Uši: jsou poměrně nízká. Ušní boltec je tak málo vyvinuty to uši visí plochý podél hlavy bez přerušení. Nežádoucí jsou silně vyvinuté boltce s přestávkou není okamžitě v setu, ale dál působit ušní lalůček, aby viset těsně u hlavy. Uši jsou středně dlouhé a mají formu zednickým hladítkem. Povlak ucha je typickým znakem plemene. To je zvlněný, poměrně dlouhá na nasazením ucha, klesající v délce do spodní 1/3 části, kde je ucho pokryté krátkou srstí.

fotografie zde


 

ČÍSLO STANDARDU:
221/ 05. 02. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
30. 05. 1989
PLEMENO:
FCI VIII. – Retrívři, slidiči a vodní psi
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
W
ČÍSLO STANDARTU:
221

zdroje:tiptopglobe