Westhajlendský teriér

Westhajlendský teriér (West Highland White Terrier)

je živý, nezbedný, zábavný pes, s velkou dávkou sebevědomí. Proslavil se reklamou skotské whisky.

PŮVOD:
Westhajlendský teriér byl vyšlechtěn na konci 19. století v horách v západním Skotsku, v rodině Malkolma, při zmizení současného bílého Scotteriera. Původně Westhajlendský teriér byl určen a využíván převážně na hon lišek, jezevců, králíků a k vyhubení hlodavců.
POPIS:
Westhajlendský teriér je plemeno loveckých psů. Jako druhé označení se používá Bílý vysokohorský teriér.
V současné době Westhajlendský teriér získal popularitu především jako společník a výstavní pes. Standard byl přiznán v roce 1905. Rozšířen je prakticky po celém světě.
Hlava s přiměřeně kulatým čenichem je často zarostlá srstí. Přechod od čela na čumák je slabě zřetelný. Čumák je stejný nebo jen o něco kratší než lebeční část. Oči nevelké, daleko od sebe a hluboko posazené. Čenich nosu je černý, velký. Uši vztyčené, špičaté, nevelké. Hrudník je hluboký. Ocas nedlouhý, rovný, rázně se držící, avšak nikdy se neohne až na záda.
VÝŠKA:
Výška v kohoutku je 28 cm.
VÁHA:
Asi 7 až 10 kg.
SRST:
Srst je drsná, rovná, s hustým měkkým základem. Zbarvení je pouze čistě bílé. Srst vyžaduje každodenně rozčesávat hřebenem nebo kartáčem a dvakrát do roka stříhat.
CHARAKTER:
Westhajlendský teriér je živý, nezbedný, zábavný pes, s velkou dávkou sebevědomí. Proslavil se reklamou skotské whisky. Mezi lidmi a zvířaty se cítí výborně, děti miluje. Je všeobecným miláčkem společnosti. Pranice a nesmělost nejsou pro toto plemeno charakteristické. Dobře se přizpůsobuje městskému a předměstskému životu, může žít v domě i na dvoře.
PÉČE:
Westhajlendský teriér se lehce cvičí. Srst vyžaduje každodenně rozčesávat hřebenem nebo kartáčem a dvakrát do roka trimovat.

fotografie zde


 

PLEMENO:

FCI III. – Teriéři.
Sekce 2 – Malí teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
WHW
ČÍSLO STANDARDU:
85 / 24.06.1987 (Velká Británie)

zdroj: www.celysvet.cz