Velššpringršpaněl

Velššpringršpaněl (anglicky: Welsh Springer Spaniel), psáno také Welššpringršpaněl 

je středně velké psí plemeno, řadící se mezi slídiče. Je určené pro nošení vodního ptactva. Patří k rychlejším a největším druhům španělů. V rámci klasifikaceMezinárodní kynologické federace (FCI) náleží do skupiny 8. (slídiči, retrívr a vodní psi), sekce 2. (slídiči).

Stavba těla

Jedná se o střední plemeno stavěné pro vytrvalost a tvrdou práci. Konstrukce je spíše jemná, ale dobře osvalená. Srst, která pokrývá celé tělo, je dlouhá, nepromokavá, na dotek jemná. Zbarvení bývá bílé s oranžovými až červenými znaky. Srst tvoří na uších volánky a na ocasu prapor.

Hlava je mírně klenutá. Čenich středně dlouhý, rovný, takřka kvadratický. Oříškově hnědé oči mají mírný a pozorný výraz. Menší přiléhavé uši ve tvaru vinného listu. Tělo je krátké a svalnaté s hlubokým hrudníkem. Nohy nejsou příliš dlouhé. Ocas je zvykem kupírovat nikdy není nesený nad úrovní hřbetu, stále v živém pohybu. vyzařuje z něj elán a podnikavost. Výška v kohoutku se u psů pohybuje okolo 48 cm, u fen je to okolo 46 cm.

Welsh Springer Spaniel.jpg

Springer spaniel walijski głowa suki 2009 pl.jpg

Povaha

Velšpringšpaněl je energické a pracovité zvíře. Je schopen pracovat mnoho hodin až do úplného vyčerpání za každých podmínek. Na druhou stranu je velmi hravý, přítulný a vděčný. Miluje děti a nemá problém s novým členem rodiny. Nebývá agresivní ani nervózní. Celkově je to optimistický pes, který se však nedoporučuje chovat ve městech díky jeho neúnavnosti. Pokud jej chovatel chce chovat společně s jinými domácími zvířaty, například kočkami, je vhodné psa s nimi seznámit již v nízkém věku. Stejně jako jiná plemene z 8. skupiny mají rádi vodu.

Historie

Španělé jsou jedna z nejstarších člověku známých skupin psů. První zmínka o červeno-bílých španělech pochází z roku 1570 z Velké Británie. Ti byly používáni k vyhledání a plašení zvěře, která se poté chytala do sítí. Později, když se začaly k lovu používat zbraně, měli špringeršpanělé za úkol vyhnat zvěř z úkrytu. V 18. století se začínali barevně odlišovat angličtí a velšštíšpringr španělé. Červeno-bílý špringr se nacházel převážně v oblasti Walesu a jinde jen zřídka. První velššpringršpaněl se jmenoval Corrin a úspěšně porážel ostatní španěly na sportovních soutěžích. Roku 1902 byl sepsán oficiální standard a plemeno bylo oficiálně uznáno FCI. Díky své povaze a loveckým instinktům došlo k rozšíření plemene do celého světa.

Nároky

Potřebuje hodně pohybu a odpovídající, nejlépe lovecké zaměstnání. Lovenou zvěř vždy nahlas hlásí a je schopen následovat ji několik kilometrů Srst je zapotřebí po každém návratu z terénu vyčesat. Nezbytný je důsledný výcvik od útlého mládí. Trpí na ušní infekce, je nutná zvýšená péče.

fotografie zde


Základní informace
země původu Anglie Anglie
využití Lovecký pes, společník
Tělesná charakteristika
hmotnost Okolo 20 kg
výška † 46 – 48 cm
barva Bílá se znaky
Klasifikace a standard
skupina FCI Slídiči, retrívři a vodní psi
sekce FCI Slídiči
ČMKU standard
zdroj: wikipedie