Trpasličí pinč

Trpasličí pinč

je asi 300 let staré plemeno psa vyšlechtěné v Německu na hlídání a lov škůdců, zejména potkanů. FCI jej uznává ve skupině 2, v sekci 1 pod číslem 185.

Vzhled

Trpasličí pinč je zmenšeným obrazem německého pinče, bez stinných stránek, kterými by mohly být například velké oční bulvy v poměru k hlavě. Elegantní čtvercová postava je zřetelně viditelná díky krátké a hladké srsti. Má dlouhou lebku zakončenou černým nosem. Vysoko posazené uši jsou sklopeny do tvaru písmene V. Rovné přední a svalnaté zadní končetiny umožňují tomuto plemeni elegantní a plynulý pohyb, přičemž nejpřirozenější je pro něj klus. Poměr délky k výšce postavy by měl být co možná nejčtvercovější. Délka hlavy (měřeno od špičky nosu k týlu) odpovídá polovině délky horní linie těla (měřeno od kohoutku ke kořeni ocasu).

Temperament

Přes svoji pověst bojácného malého psíka je trpasličí pinč plemeno houževnaté, energické, čilé, veselé, sebejisté a vyvážené povahy, vyžadující fyzickou a psychickou aktivitu.[zdroj?] Tyto kvality z něj dělají příjemného rodinného a společenského psa. Nedostatek pohybu a aktivity vede k problémům s chováním. Jeho temperamentu vyhovují různé kynologické sporty, jako jsouagility nebo dogdancing. Je přirozeně nebojácný a při správné motivaci je lehko cvičitelný. K cizím lidem se chová s přiměřenou nedůvěrou a při správném vedení se dobře snáší i s jinými domácími zvířaty. Jako pinč často přimkne k jedné osobě.

Zdraví

Trpasličí pinč je jedno z mála malých plemen, které netrpí žádnými specifickými dědičnými chorobami. Vyhýbá se mu i pro jiná malá plemena typická luxace pately.

fotografie zde


Základní informace
země původu Německo Německo
charakter energický, sebejistý
využití domácí a společenský pes
průměrný věk 12–14 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 4–6 kg
výška † 25–30 cm
typ srsti krátká, hustá, rovná, lesklá
barva černá s pálením, jelení červená až tmavě červeno hnědá
Klasifikace a standard
skupina FCI 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 1: Pinčové a knírači
podsekce FCI 1.1: Pinčové
FCI standard
zdroj: wikipedie