Tibetský teriér

Tibetský teriér (Tibetan Terrier)

je živý a dobrosrsdečný pes, loajální společník s mnoha poutavými způsoby a zvyky. Je nesobecký, živý a ostraživý, inteligentní a odvážný. Není však divoký, ani bojovný.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Tibetan Terrier; čes.: Tibetský teriér

PŮVOD:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) byl vyšlechtěn ve středověku v Tibetu. Tito psi byly chováni jako talismani a buddhističtí mniši je dávali jako dárek. Předpokládá se, že plemeno vzniklo zkřížením pudlovitého psa ze středního Mongolska a severokunlunského psa. Podle jiných údajů byly tito psi vyšlechtěni jako pastevecké plemeno, ale protože malí psíci se pro práci nehodili, dali je tibetským lámům. V Evropě se tibetští teriéři objevili počátkem 30. let 20. století. V té době byli Lhasa apso a Tibetští teriéři nazýváni Lhaskými teriéry, později je však Anglický klub chovatelů psů rozdělil na dvě plemena. Roku 1973 byl Tibetský teriér uznán Americkým kynologickým klubem a zařazen do plemenné knihy. V současné době jsou psi tohoto plemene velmi populární a jejich chov je značně rozšířen.

POPIS:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) je plemenem pasteveckých psů.
Tibetský teriér je statný, středně velký, dlouhosrstý pes, dobré kompozice, čtvercového formátu a odhodlaného výrazu. Lebku má středně dlouhou, není široká, ani hrubá, od očí k uším se mírně zužuje, mezi ušima není plochá, ani klenutá. Stop je před očima dobře značený, ne však nijak přehnaně. Nos má černý. Čenich je silný, délka od očí ke končeku nosu se rovná délce od očí k základu lebky. Oči má velké a kulaté, nejsou vypouklé, ani zapadlé, jsou posazené dosti daleko od sebe, tmavě hnědě zbarvené. Uši má svěšené, nošené ne příliš blízko u hlavy, tvarované do písmene “V”, ne příliš velké a silně pernaté. Tělo má dobře svalnaté, silné a kompaktní. Délka od bodu ramen ke koření ocasu se rovná jeho výšce v kohoutku. Záda jsou nad žebry rovná. Bedra má krátká a mírně klenutá. Ocas je staředně dlouhý, dosti vysoko posazený, nošený ve veselém zatočení přes záda. Velmi dobře pernatý. Přední končetina má rovné a paralelní. Zadeček je silný. Tlapky má velké a kulaté, mezi prsty silně osrstěné. Chůze i pohyb jso hladké, s dobrým dosahem a pohonem.
Mozkovna je středně dlouhá, od uší směrem k očím se lehce zužuje. Nos musí být černý. Visící uši mají tvar písmene V. Ocas je středně dlouhý, vysoko nasazený, přehozený na hřbet. Srst je na ocase velmi dlouhá, často u konečků ohnutá. Tlapy jsou velké a dobře osrstěné.

VÝŠKA:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) pes má v kohoutku 35,6 až 40,6 cm.
Fenky jsou o něco menší.

VÁHA:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) váží v rozmezí 8 až 12 kg.
Standard FCI hmotnost plemene neuvádí.

SRST:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) má dvojitou srst. Podsada je jemná a vlněná. Svrchní srst je hojná a jemná, ne však hedvábná nebo vlněná, je dlouhá, buď rovná nebo zvlněná, ne však kudrnatá.
Zbarvení: přípustné je jakékoliv bílé, zlaté, krémové, šedé nebo kouřové, černé, různobarevné nebo trojbarevné. Je přípustné jakékoliv zbarvení kromě čokoládově hnědé nebo játrové.

CHARAKTER:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) je živý a dobrosrsdečný pes, loajální společník s mnoha poutavými způsoby a zvyky. Je nesobecký, živý a ostraživý, inteligentní a odvážný. Není však divoký, ani bojovný. K cizincům si zachovává odstup.
Psi tohoto plemene se vyznačují pracovitostí. Povahu mají přítulnou a snášenlivou. Jsou výborní kamarádi a společníci pro všechny členy rodiny.

PÉČE:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) má srst dosti náročnou na péči. Je nutné ji každý den česat a kartáčovat, jinak se na ní vytvářejí chuchvalce. Kontrolujte mu ouška a zvukovod a udržujte je čisté, nedopusťte, aby byly naplněné chlupy! Také jeho srst udržujte čistou a pravidelně ho koupejte.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Tibetský teriér (Tibetan Terrier) se průměrně dožívá 13 až 14 let.

 

fotografie zde


PLEMENO:
FCI IX. – Společenská plemena a Toy.
Sekce 5. – Tibetská plemena.
Bez pracovní zkoušky.
ČÍSLO STANDARDU:
209/ 20. 04. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25. 08. 1988

zdroj: www.celysvet.cz