Thajský ridgeback

Thajský ridgeback (v zemi svého původu také Mah Thai Lang Aha)

je staré plemeno psa, dokumentované na archeologických nálezech starých 360 let. Používal se zejména k lovu zvířat ve východním Thajsku.

Historie

Thaiský ridgeback je velmi staré plemeno s nejasným původem nebo předky. Tito psi sloužili jako doprovod obchodních vozů a k jejich hlídání. Důvodem, proč si plemeno uchovalo po tak dlouhou dobu svůj původní vzhled, je nízká kvalita komunikací ve východním Thajsku. Toto plemeno se proto nemohlo křížit s jinými plemeny. První podložené zmínky o plemeni se objevily v knihách krále Songthana. V těchto knihách byl Thajský ridgeback popisován jako “krátkosrstý pes s hřebenem na zádech, se vztyčenýma ušima a s ocasem, který nese vzhůru jako meč”. Byli objeveny i jeskyně, dnes známé jako Tum-Pra-Toon. V těchto thajských jeskyních bylo nalezeno velké množství kreseb znázorňujících tehdejší každodenní život ale právě i thajský ridgeback. V tropických částech Thajska dodnes žijí i psi Šanzu, ti jsou thajským ridgebackům velmi podobní, ale jejich příbuznost není prokázána.

V roce 1975 byl sepsán první standard a plemeno bylo uznáno FCI. Až do roku 2000 nebyl mimo Thajsko skoro vůbec známí. Americký cestovatel Jack Sterling na něj narazil v Bangkoku a několik jedinců přivezl do Kalifornie. Oficiální zkratka pro toto plemeno v České republice je TR

Thai ridgeback t444.jpg

Povaha

Thajský ridgeback je ostražitý pes, jehož zájem si majitelé získávají těžko, protože je velmi sebevědomý, tvrdohlavý a pyšný. Se správnou výchovou a dominantním majitelem je ale ke své rodině velmi přátelský, miluje ji a ochraňuje. Je věrný a se změnami v rodině se těžko smiřuje. Také je odvážný.

S dětmi vychází dobře a jejich hry mu nevadí, ale jeho uši jsou citlivé na doteky a proto dítě před setkáním seznamte i s tím, jak se ke psu chovat.

Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje cyklisty nebo domácí zvířata, proto s nimi nemusí vždy dobře vycházet. Na seznamování s jinými psy se musí pomalu, protože kvůli své dominantnosti může dojít k potyčkám o vrcholné místo v rodinné hierarchii.

Je to dobrý hlídač. K cizím je nedůvěřivý a pokud cítí, že je něco s novou návštěvou v nepořádku, může na ní i zaútočit v domnění, že jde o zloděje.

Péče

Plums´jewel.jpg

Péče o srst

Srst thajského ridgebacka je velmi krátká a přiléhavá. Není moc odolná vůči zimě. Je bezúdržbová a líná 2× do roka, v této době je lepší ji kartáčovat častěji než normálně. Voda srst neškodí ani nevadí.

Výcvik a výchova

Výcvik i výchova musejí být důsledné, ale nejlépe bez fyzických trestů. Potřebuje pravidelně procvičovat všechny naučené povely. Výcvik by měl vést někdo, kdo umí být dominantní a nad věcí, ne nervózní.

Pohyb

Potřebuje aktivní pohyb, bez něj se bude nudit a soji přebytečnou energii si bude ukládat do tuků, čímž by se později stal obézní a tlak celého těla na nohy by se zvýšil, což by mělo za následek problémy s klouby. Dalším následkem nudy je i to, že bude ničit vše, co mu přijde pod ruku. Baví ho veškerý pohyb, od obyčejného pohybu po plavání.

fotografie zde


Základní informace
země původu Thajsko Thajsko
využití Původní: Lovec zvířatDnes: Společník a hlídač
Tělesná charakteristika
hmotnost až 36 kg
výška † 60 cm
barva Různé odstíny šedé a modré. Vzácně i hnědá.
Klasifikace a standard
skupina FCI Špicové a primitivní plemena
sekce FCI Primitivní typy k loveckému využití
ČMKU standard
zdroj: wikipedie