Šiperka

Šiperka (anglicky: schipperke) je pes belgického původu

je charakteristický svou milou povahou, pracovitostí a nevelkým vzrůstem. V České republice se vyskytuje relativně běžně.

Historie

Šiperka pochází z Belgie a název tohoto plemene znamená ve vlámštině (jazyk belgičanů) “malý lodník” nebo “malý ovčák” a to proto, že tento pes býval pomocníkem na lodích námořníků. Toto plemeno je celkem staré, hlavně proto, že první zmínky o ní se objevili již v kronice z 15. století. Podle pověsti zachránili dva malí černí psi život Wilhemu von Oraninu tím, že ho vzbudili v době, kdy měl na něho být spáchán atentát. Těmi černými psy byly zřejmě myšleny šiperky, jak se domnívají příznivci tohoto plemene a to hlavně proto, že šiperka je povahově výborný hlídač, a to i přesto, že je menšího vzrůstu.

V 18. století se úplně přestala používat jako pomocník na lodi a její hlavní využití byl hlídač, hubitel krys a hlídač ve stájích. Je možné ji najít na mnoha známých obrazech o venkovském životě.

První výstava psů na světě byla věnována právě šiperkám a to v roce 1886 v Anglii. Šiperka se postupem času stala národním plemenem Belgie.

Vzhled

Malý, robustní, ale velmi roztomilý pes. Je jemné konstrukce, velmi lehká a má středně dlouhou, černou srst, která ale neizoluje dobře proti zimě ani vodě, proto se většinou chová v bytě. Ale je i velmi hustá, rovná, tvořící límec, hřívu, zástěru a kalhotky, což dodává šiperce její jedinečný vzhled. Je velmi pevně stavěná a má dobře vyvážené, krátké, poměrně široké a podsaditétělo. Mezipohlavní rozdíly jsou výrazné.

Má klínovitou hlavu – “vlčí” – s dobře vyvinutou lebkou a poměrně krátkou tlamou. Stop je vyjádřený. Uši jsou vztyčené, velmi malé a vysoko nasazené. Do tvaru V a natočené dopředu.

Krk je krátký, srst na něm tvoří límec a je dobře osvalený a rovný.

Hřbet rovný, středně dlouhý, neklenutý. Srst dodává dojmu, že je široký, ale je to spíše naopak. Kupíruje se, ale není to nutné a zároveň ani počítané za vadu. U kořene široký, ke špičce se zužuje a dosahuje nejméně k hleznu. V klidu je svěšený. V pohybu může být ocas zvednutý v linii hřbetu, ale ne výše.

Nohy jsou hodně jemné konstrukce, tlapky kulaté.

Povaha

Dožívá se velmi vysokého věku díky skvělému zdraví. Je také velmi aktivní, energická a ke „svým lidem“ milá a přátelská. K cizím lidem se chová spíše odtažitě, ale nebývá agresivní a časem si na ně přivykne. Své rodině je velmi věrná a miluje ji. Také ji dokáže bránit. Je to totiž vynikající hlídač a ochránce. S dětmi vychází velmi dobře, ale je nutné dát si pozor na hry cizích dětí s těmi “jejími” protože může mít sklony je ochraňovat a nevědomky tak ublížit. K ostatním zvířatůmje dominantní, ale šarvátky nevyhledává. Má velmi vysoký hlas, který může být některým lidem nepříjemný. Také má sklony k uštěkanosti při nevítaných situacích (což může být i např. spadnutí listu). Je inteligentní a mrštná, rychle se učí, ale je tvrdohlavá. Je vhodná jak pro začátečníky, tak pro zkušené chovatele

Péče

Srst nepotřebuje — v době kdy nelíná — žádnou speciální péči, stačí 1x za týden vyčesat a upravit. Příliš časté mytí šamponem by mohlo srst poškodit a rozhodně se nedoporučuje.

Pohyb nevyžaduje, stačí jí jedna krátká procházka denně. Je ale schopná si přivyknou na váš životní styl a chodit na dlouhé procházky. Do zvukovodů se nemusí nijak zasahovat, to samé platí i o drápcích. Je vhodná i do bytu, nehodí se pro celoroční pobyt venku, protože by jí byla zima.

fotografie zde


Základní informace
země původu Belgie Belgie
využití Původní: Pomocník na lodíchDnes: společník
Tělesná charakteristika
hmotnost 3 – 8 kg
výška † 22 – 33 cm
barva Černá
Klasifikace a standard
skupina FCI Plemena pastevecká, ovčácká a honácká
sekce FCI ovčáci
ČMKU standard
zdroj: wikipedie