Shiba Inu

Shiba (japonsky: 柴犬, šiba-inu nebo šiba-ken)

je japonské psí plemeno. Je nejmenším z japonských špicovitých plemen.

Vzhled

Šiba je poměrně malý pes (výška 35,5-41,5 cm) ale proporční, svalnatý, vzhledem podobný lišce, s malým okem a trojúhelníkovým uchem, nad hřbet stočeným nebo alespoň srpovitě zahnutým ocasem, s krátkou hustou tzv. dvoupatrovou srstí (tvrdá, rovná krycí srst + hustá jemná podsada), pouze na ocase mírně delší a odstávající.

Ukázka uradžira

Zabarvení šiby může být různě rezavé (od nejsvětlejší zlaté, přes červenou po sezamovou – směs rezavé a černé srsti) či černé se žlutými znaky (tzv. black and tan).

Všechny barvy kromě bílé musí mít tzv. uradžiro – zesvětlenou (až bílou) srst na čenichu, lících, hrdle, břiše, spodní straně ocasu a spodku končetin.

Povaha

Šiba nevyhledává konflikty, ale na druhou stranu je schopná si bránit své území i před mnohem větším psem, což se jí často stává osudným. Pro tuto svou neohroženost byla v Japonsku používána k lovu i na tak velká zvířata jako jsou jeleni či medvědi.

V současnosti je šiba využívána spíše jako pes společenský. Ráda si hraje s dětmi, a přestože to není typický pes pro výcvik (je velmi samostatná a tak nějak nechápe, proč má sedat či lehat, když to zrovna nepotřebuje – přesto se i se šibami daří skládat zkoušky z poslušnosti), naučí se velmi rychle všelijaké „cirkusové“ kousky. Zároveň je dostatečně samostatná na to, aby vydržela celý den sama doma, když je rodina v práci či ve škole. Málokdy štěká, proto se hodí i do městského bytu, kde jiná plemena ruší okolí častým štěkotem. Přicházející návštěvu sice ohlásí několikerým štěknutím, ale nijak přehnaně. Je také velmi čistotná, už od zcela malého štěněte, což je také pro pobyt v bytě velká výhoda. Šiba je zvědavá a vydrží celé hodiny z okna pozorovat dění na ulici. Stejně tak vydrží celé hodiny spát ve svém pelíšku, pokud zrovna nemá náladu na společenský život. Co se týká pohybu, přizpůsobí se svému majiteli, takže si vystačí s pravidelnou krátkou procházkou, ale klidně bude celý den běhat po horách.

Šiba potřebuje vzhledem ke své povaze majitele tolerantního, který jí nechá prostor pro uplatnění její inteligence a individuality.

fotografie zde


Základní informace
země původu Japonsko Japonsko
Tělesná charakteristika
hmotnost do 10 kg
výška † psi: 40 cm
feny: 37 cm
barva červená
černá s pálením
sezamová, červená sezamová, černá sezamová
vždy uradžiro – bílá srst na obličejové části, celé spodní linii těla a bílá špička ocasu
Klasifikace a standard
skupina FCI 5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI 5: Asijští špicové a příbuzná plemena
FCI standard
zdroj: wikipedie