Šarplaninský pastevecký pes

Šarplaninský pastevecký pes, zkráceně také šarplaninec nebo jugoslávský pastevecký pes

je mohutné psí plemeno pocházející z balkánu.

Historie

Sarplaninac front.jpg

Přestože oficiálně jsou jeho zemí původu Srbsko a Makedonie, tento pes byl šlechtěn na celém Balkánském poloostrově. Sem přišli asi před dvěma tisíci lety pastevci z Asie, Ilyrové, kteří se usídlili na planině Šar. S sebou si krom ovcí přivezli i jejich hlídače; mohutné, hustě osrstěné a silné psy podobné dnešním šarplaninským pasteveckým psům. Pravděpodobně se nejednalo o stejné šarplanince, jaké známe dnes, ale jejich předky. Jedna legenda také praví, že jejich předkem je divoký vlk, který byl křížen se psy z Balkánu. Jejich hlavním účelem bylo hlídání stád ovcí před vlky a jinými šelmami. Zajímavé je ale jejich využití za první světové války a pár let po ní, kdy tito psi pracovali ve věznicích, přičemž na noc byli vypuštěni, aby samostatně hlídali objekt a ve dne spali.

Další zmínky o šarplaninských pasteveckých psech ale nacházíme až v 19. století. Ty popisují psa inteligentního, silného a vždy bdělého. Další zmínky jsou až z doby první světové války. Tehdy tyto psy armáda využívala pro vojenské účely.Jejich populace při ní velmi poklesla a plemeno se nakonec podařilo zachránit i vývozem do USA a Kanady. Krátce poté byl v Jugoslávii vydán zákaz vyvážení těchto psů za hranice.

Na výstavě bylo toto plemeno poprvé předvedeno 8.–9. září 1926 v Lublani. K samotnému uznání došlo až roku 1939, ale až roku 1957 začali být mezi sebou také rozeznáváni krašští a šarplaninští pastevečtí psi. Roku 1977 vznikl jejich první chovatelský klub. Asi nejvýznamnějším zastáncem šarplaninských pasteveckých psů byl dr. Pavlovič, který pomáhal při přepisování standardu.

Vzhled

Šarplaninec je mohutný pes s harmonickými proporcemi, mohutnou kostrou, který imponuje hlavně svojí velikostí a silou. Má hustou, dlouhou, na dotek jemnou srst, která zdůrazňuje dojem zavalitosti. Je jednobarevná a přijatelné jsou všechny barvy, od bílé k tmavě hnědé. Upřednostňované odstíny jsou kovově šedá a tmavě šedá. Tečkování a bílé znaky nejsou povoleny. Pigmentovaní psi mohou vykazovat maličké bílé znaky na hrudníku a prstech, avšak ty jsou nežádoucí. Horní část hlavy, krk a tělo jsou tmavšího odstínu, který zesvětluje až k špinavě bílé na okrajových částech těla. Hmotnost u psů (samců) se pohybuje mezi 35–45 kg, u fen je to 30–40 kg. Výška je mezi 54 a 62 cm.

Má mohutnou, těžkou, ale vyváženou hlavu. Lebka je delší než tlama, zaoblená. Uši jsou nízko posazené, středně dlouhé se zakulacenými konci. Svěšené k lícím, hustě osrstěné, ale sama srst by na nich neměla vytvářet volánky. Mírně vyznačené obočí (nadočnicové oblouky). Oči jsou mandlového tvaru, dobře uložené, tmavě hnědé barvy. Stop vyjádřený. Nosní houba černá s dobře otevřenými otvory. Krk je středně dlouhý, hustě osrstěný, s bohatým límcem. Má být nesen lehce nad linií hřbetu. Kůže na něm je přiléhavá, bez laloku. Hřbet je dlouhý, silný a široký. Zakončen hustým a dlouhým ocasem, který se od kořene ke špičce zužuje. Má být nesen nad linií hřbetu v šavlovitém tvaru. Nohy jsou středně dlouhé, osvalené. Pohyb je pružný a ladný. Tlapky spíše kulaté s černými drápky.

Illyriansheepdog5.jpg

Podobná plemena

Sarplaninac 6 monate alt.jpg

Dnešním šarplanincům se velmi podobá krašský pastevecký pes. Od sebe se liší hmotností (krašský pastevecký pes je lehčí) a mohou se lišit i zbarvením. Přesto mají společnou historii, obě tato plemena pravděpodobně přicestovala s Ilyry.

Povaha

Povahově je šarplaninský pastevecký pes odvážný, inteligentní, samostatný, s vlohami pro obranu a hlídání, ať už objektů nebo zvířat. Vůči svému majiteli je loajální (pokud je k tomu veden), ale nikdy mu není přehnaně či otrocky oddaný. Má svoji hlavu, je tvrdohlavý, temperamentní a dominantní. Není moc aktivní, jeho úkolem bylo vždy spíše jen nečinně pozorovat. Přestože je inteligentní a bystrý, vždy si rozmyslí, zda opravdu chce provést ten povel, který po něm majitel vyžaduje. Je vnímavý a nesnese křivdu. Nehodí se jako rodinný pes. Nejen, že je to pes jednoho pána, tedy že si vybere pouze jednoho člověka, který poslouchá, ale s dětmi nevychází dobře, většinou je ignoruje, ale jejich hry mu mohou být nepříjemné. Při hlídání je schopný pracovat ve skupině psů, ale je to dominantní pes a občasné šarvátky se dají čekat. S jinými zvířaty vychází dobře, ale když před ním utíkají, má sklony hnát je zpátky na jejich místo „ke stádu”. K cizím je obezřetný, ale ne agresivní. V případě, že někdo bez souhlasu majitele vnikne na jeho teritorium, je schopný tvrdě se bránit.

fotografie zde


Základní informace
země původu Srbsko Srbsko
synonyma Šarplaninec, jugoslávský pastevecký pes
průměrný věk Do 11 let
Tělesná charakteristika
hmotnost Psi: 35 – 45 kgFeny: 30 – 40 kg
výška † 54 – 62 cm (standard neuvádí)
barva Všechny barvy od bílé k tmavě hnědé
Klasifikace a standard
skupina FCI Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
sekce FCI Molossoidní plemena
podsekce FCI Typu mastifa
ČMKU standard
zdroj: wikipedie