Saarlosův vlčák

Saarloosův vlčák

je psí plemeno pocházející z Nizozemska, které není vhodné pro tvrdý výcvik, ale je přizpůsobivější životu ve městě a mnohem citlivější než československý vlčák. 

Částečně je to asi ovlivněno delší dobou, po kterou probíhalo šlechtění z německého ovčáka a kanadského vlka, i tím, že kanadští vlci jsou zvyklí žít ve smečce spíše než samostatně lovícíkarpatský vlk, který byl použit v případě šlechtění ČSV. I toto plemeno projevuje vlčí obezřetnost, ale stejně jako jeho československý protějšek může být plachý.

Vzhled

Plemeno je podobné vlkovi. Je to pes štíhlý, ladného pohybu na vysokých štíhlých končetinách, s vlčím výrazem v obličeji, postojem, kvalitou i složením srsti, obličejovou mimikou a v neposlední řadě i tím, jakým způsobem „nosí“ ocas. Vlkošedí jedinci jsou s vlkem velmi snadno zaměnitelní.

Povaha

Saarloosův vlčák je výjimečný i ve vztahu k zcela neznámým osobám.[zdroj?] Stává se, že se ve stejné situaci chová k různým osobám zcela rozdílným způsobem. Nejen pro kynology je povaha plemene obtížně popsatelná.[zdroj?] Jedná se o psa živého, velmi temperamentního, oplývající snad velkou energií. Je oddaný a věrný svému pánovi, často se stává, že pouze jedinému – ignorujíc ostatní dospělé členy rodiny chovatele. K ostatním lidem bývá rezervovaný, k cizím až odmítavý. Proto se kontaktům s cizími lidmi raději vyhýbá. Také znervózní, je-li na něj upřena pozornost většího množství cizích lidí. Toto je však zapříčiněno jeho hrdostí a nezávislostí.[zdroj?] Saarloosův vlčák se nepodřídí snadno ani v okamžiku zjevného strachu. Není však agresivní. Nekouše ani ze strachu či protestu. Agresivita je u tohoto plemene nežádoucí a je vylučující vadou pro další chov. obem.

Vztah k člověku a ostatním psům

Není mu vlastní otrocká poslušnost či bezmezné plnění povelů majitele či cvičitele. Soužití člověka se Saarloosovým vlčákem je spíše založeno na partnerství a oboustranné akceptovatelnosti vlastních osobností. Saarloosova vlčáka nelze nic naučit násilím či odnaučit tresty. Potřebuje jistou dávku důslednosti svého pána a jistou míru dominance i nezávislosti a to samé nabízí svému pánovi i on.[zdroj?]

K ostatním psům velkých i malých plemen je tolerantní, neagresivní. Je šťastný ve společnosti psů vlastního plemene. V této společnosti je velmi hravý, spontánní a otevřený.

Nizozemští chovatelé sdružení v NVSWH velmi prověřují všechny zájemce o štěňata Saarloosova vlčáka, vyžadují povinné členství ve spolku. Čekací doba na štěně je dlouhá. Získat štěně Saarloosova vlčáka je velmi obtížné.[zdroj?] V České republice jsou Saarloosovi vlčáci chováni od roku 2005.

fotografie zde


Základní informace
země původu Nizozemsko Nizozemsko
využití společník, hlídací pes
průměrný věk 10-12 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 36-41 kg
výška † 60-75 cm
Klasifikace a standard
skupina FCI 1: ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
sekce FCI 1: ovčáci
zdroj: wikipedie