Rakouský krátkosrstý pinč

Rakouský krátkosrstý pinč

je z rakouské plemeno, zřejmě z období baroka. Tento nenáročný a dlouho přehlížený pes, byl vyobrazován právě v období baroka na obrazech v pozadí. Rakouský pinč je považován za potomka starorakouských pinčů, kteří byli známí především během celého 19. století.

Především nepodplatitelný hlídač

V jeho obyčejnosti je síla. Kdo nehledá extravaganci a údiv vzbuzující plemeno, kdo chce jen obyčejného psího společníka, na kterého se může spolehnout, tomu možná rakouský pinč učaruje. Je to vcelku všestranný pes pro člověka s obyčejným životem.  Doma je přítulný, milý, přátelský a prakticky bezproblémový a bezúdržbový.

K dětem ve své rodině se chová hezky. Snadno se vychovává, ale potřebuje důslednost a dobrou socializaci. Někteří jedinci, většinou psi, jsou však pro svou tvrdohlavost a velké ego hůře cvičitelní a potřebují velkou přísnost.

Jedná se o podsaditého psa střední velikosti se živým a inteligentním výrazem. Pohyb je plynulý a harmonický, dobře pokrývající prostor. Tělo je jen lehce obdélníkového tvaru, při ideálním poměru kohoutkové výšky k délce těla 9 : 10.

Výška je stanovena na 42 až 50 cm, přesněji psi 44 až 50 cm a feny 42 až 48 cm.

fotografie zde