Pyrenejský mastin

Pyrenejský mastin

vznikal jako pastevecký pes na území Iberského poloostrova, v místech, kde bychom dnes našli Španělsko. Jeho hlavním úkolem bylo chránit stádo před vlky a jinými šelmami. V době války na severu a jihu Iberského poloostrova se začali v království Aragon vyvíjet předci dnešních španělských mastinů . Aby majitelé chránili hlídajícího mastina před vlky, nasazovali mu na krk speciální límec zvaný “carlanca”, ten byl vyráběn z oceli s ostrými vyčuhujícími bodci . Krom této ochrany to ale byli psi samostatní, kteří si dokázali i sami obstarat potravu. Z těchto molossodiních a bdělých psů, kteří byli ještě kříženi se psy, kteří byly přivezeni féničany , pak vznikl dnešní pyrenejský mastin, který si stále nese prvky z jeho předků, jako jsou ochranářské a hlídací pudy a samostatnost.

Plemeno málem vymřelo ve 40. letech 20. století, kdy z Iberského poloostrova zmizeli všichni vlci i medvědi. V této době již postupně pyrenejských mastinů ubývalo a k jejich původnímu využití se již nepoužívali. Několik chovatelů nadšených do tohoto plemene se jej rozhodlo oživit a to úspěšně. V roce 1977 byl ve Španělsku založen klub Spanish Pyrenean Mastiff klub.

Bachata.jpg

V Česku toto plemeno zastřešuje Klub pyrenejských plemen a vyskytuje se zde běžně jako společenský a zároveň hlídací pes.

Jsou pyrenejský mastin a pyrenejský horský pes příbuzní?

Zatímco pyrenejský mastin (resp. jeho předci) se vyvíjeli v království Aragon, pyrenejský horský pes se vyvíjel v konkurenčním Kastilském království, není tedy pravděpodobné, že by se někdy cesty těchto plemen zkřížily.

MasPiri-Lula-ESP.jpg

Vzhled

Pyrenejský mastin je molossoidní pes nadprůměrného formátu a středních proporcí, s harmonickými liniemi a těžkou stavbou těla. Přes svoji mohutnost nesmí budit dojem těžkopádnosti ani lenivosti. Délka trupu by měla měřit jen o něco více než kohoutková výška. Délka mozkovny je v poměru s délkou hřbetu nosu 5:4. Šířka mozkovny odpovídá její délce nebo ji poněkud přesahuje. Poměr kohoutkové výšky k obvodu hrudníku činí přibližně 7:10. Srst, která pokrývá celé tělo, je přiměřeně dlouhá. Ideální je polodlouhá, jejíž délka je uprostřed horní linie těla zhruba 6 až 9 cm, srst je delší na plecích, na krku a pod břichem na zadní straně končetin a na ocase, kde na vlajce není její struktura tak drsná jako na ostatních částech těla. Srst by měla být drsná, její struktura není vlněná.


Základní informace
země původu Španělsko Španělsko
synonyma Pyrenejský mastif
průměrný věk 10 – 11 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 55-70 kg
výška † Psi: 77-81 cmFeny 72-75 cm
barva Bílá s maskou, popř. šedé nebo hnědé znaky
Klasifikace a standard
skupina FCI Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
sekce FCI Molossoidní plemena
podsekce FCI Molossoidní plemena horského typu
zdroj: wikipedie