Puli

Puli

je psí plemeno, vyšlechtěné v Maďarsku v polovině 18. století. Puli byl využíván jako pastevecký pes. V dnešní době je puli většinou chován jako pes do domácnosti. Je jednou z nejoblíbenějších ras z maďarských pasteveckých psů.

Historie

Puli vznikl křížením jiných ras pasteveckých psů.

Vzhled

Puli je středně velký pes, jehož nejnápadnějším znakem je zplstnatělá, hustá srst, která u dospělého jedince na trupu dosahuje délky až 20 cm. Štěňata se rodí s krátkou, kudrnatou srstí, která od prvního roku života postupně roste a plstnatí. Její růst ustává přibližně ve třech letech života, ale může růst i déle. Srst puliho má velmi rozmanitá zbarvení. Od černé po jasně bílou. Je však nežádoucí, aby byla strakatá, či čokoládově hnědá.

Chování

Puli nepatří k plemenům, která by se hned přátelila s neznámými lidmi. Je však věrný a poslušný a vyhovuje mu pohyb v přírodě. Je to plemeno, které se výborně hodí na hlídání. Puli je inteligentní pes a vychází dobře s jinými zvířaty a psy. Jeho vztah k dětem bývá většinou kladný. Mívá sklon upínat se k jedné osobě.

Péče

Vzhledem k jeho husté, plstnaté srsti je péče o puliho poměrně náročná. Je zapotřebí mu pravidelně čistit srst kolem řitního otvoru a tlamy. Po dosažení prvního roku života se však srst nesmí již kartáčovat. Tato rasa pouští málo chlupů.

Puli je inteligentní pes a lze jej naučit hodně povelů, nemá však rád tvrdý, nezáživný trénink. Je nutné ho v mládí seznámit s hodně lidmi, aby si na ně přivykl. Puli miluje časté procházky v přírodě a rád aportuje.

Současný účel chovu

Puli je dnes chován jako pes do domácnosti. Hodí se také na hlídání.


Základní informace
země původu Maďarsko Maďarsko
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 13–15 kg
feny: 10–13 kg
výška † psi: 40–44 cm
feny: 37–41 cm
barva černá
bílá
špinavá bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 1: Ovčáci a honáčtí psi
sekce FCI 1: Ovčáčtí psi
zdroj: wikipedie