Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes nebo také Cao de agua Portugués

je plemeno pracovního psa. Je považován za dobrého psa pro ty, kdo mají alergii na psí srst. Není ale zcela anti-alergenní. Dva jedince tohoto plemene, kteří se jmenují Bo a Sunny, vlastní i prezident Spojených států amerických Barack Obama. Až do doby, kdy si je pořídil, bylo však toto plemeno neznámé.

Historie

Toto plemeno podle všeho vzniklo v středověku v Portugalsku, avšak nejvíce rozšířený byl na Pyrenejském poloostrově, kde pomáhal rybářům tím, že pomáhal vytahovat sítě nebo sám ryby lovil. Využíval se i k lovu kachen a zajíců, proto má rozvinutý i lovecký instinkt, oproti jiným vodním psům. Dnes je toto plemeno nejpočetnější v Alžíru, kde se styl rybolovu stále nezměnil od dob středověku a psi jsou zde uplatňování ve vodě.

Vzhled

Středně velký pes, s až 15 cm srstí, jemné konstrukce a s lehkou kostrou, uzpůsobený pro plavání a běhy. Hlavu má silnou a širokou, vyváženou. Mozkovna je o trochu delší než čichová partie. Stop výrazný. Uši jsou zavěšené nad linií očí, nesené svěšené podél hlavy, tvarem připomínají srdce. Krk je rovný, krátký a velmi dobře osvalený. Hřbet je zase rovný, krátký a široký, také dobře osvalený. Ocas dlouhý, v akci nesen nad linií hřbetu, u kořene je silný ale postupně se zužuje. Nohy jsou dlouhé a silně osvalené. Váží kolem 20 kg a výška je od 43 až do 57 cm.

Povaha

Portugalský vodní pes je velmi inteligentní, bystrý a zároveň přátelský a hravý. Také je temperamentní, pracovitý a hrdý. Miluje vodu, a to mu prostě nedokážete odepřít – i sebevycvičenější jedinec se bez váhání rozběhne do vody! S ostatními zvířaty a dětmi vychází skvěle, stejně dobře si rozumí i s jinými psy, ať už se psy nebo s fenami. Pohyb nevyžaduje, ale rozhodně mu tím uděláte radost a dokáže se přizpůsobit – pokud tedy jste zvyklí na dlouhé procházky, on se vám dokonale přizpůsobí a bude vám věrným společníkem. Svoji rodinu miluje a chrání ji, ale snaží se co nejméně využívat při obraně kousání, proto je to spíše špatný hlídač.

Péče

Jeho 15 cm dlouhá srst potřebuje každodenní kartáčování a česání. Důležité také je, vytrhávat hustou srst ze zvukovodu (z ucha) a často je kontrolovat, protože právě se zvukovodem má hodně jedinců tohoto plemene problém. Srst se nechává i střihat, nejčastější je takzvaný “lví střih”, který je velmi podobný tomu, který se dělá pudlům. Pokud jej ale chcete pouze jako společníka “na doma,” žádný speciální střih nepotřebuje. Pohyb nevyžaduje, přizpůsobí se, ale občas potřebuje hrát si nebo aspoň trochu pohybu na čerstvém vzduchu, nejlépe ale ve vodě. Je to dobrý sportovec, proto se hodí např. na agility. Drápky se nemusí nutně zastřihávat.


Základní informace
země původu Portugalsko Portugalsko
Tělesná charakteristika
hmotnost 16 – 25kg
výška † 43-57cm
barva Čistá černá / hnědá nebo s bílými znaky, čistě bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI Retrívři, slídiči a vodní psi
sekce FCI Vodní psi
zdroj: wikipedie