Pes domácí

(Canis lupus f. familiaris). Pes je největší domestikovaná šelma a nejstarší domestikované zvíře vůbec, provázející člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného. Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů, přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů, neziskové organizace odhaduje počet jen toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.

Jakého psa si opatřit?

Je dost pravdy na tom, že pán a jeho pes se na sebe po nějakém čase společného soužití začnou velmi podobat. Ovšem než se tak stane, je na člověku, aby si vybral pro sebe vhodného psa. Volba toho správného čtyřnohého parťáka může u některých z nás působit doslova muka. Aby se tak nestalo, přinášíme vám pár rad, co je nutné si před pořízením psa ujasnit a jak při výběru vhodného psa postupovat. Seznam psích plemen, které neustále doplňujeme, naleznete na konci článku.

Rada – ano, ale jen tomu, koho dobře známe!

Požádá-li nás někdo o radu, jakého by si měl vybrat psa, můžeme mu být nápomocni pouze v tom případě, že dotyčného člověka sami dobře známe. Za všechny tyto případy může hovořit jeden jasný příklad. Osamělá starší paní, která potřebuje někomu věnovat svou lásku a péči, nebude mít zcela jistě přílišnou radost ze psa, který je zdrženlivé povahy či potřebuje pravidelný výcvik a zaměstnání. Paní by zcela jistě ocenila spíše psa takové rasy, který je schopný přijít za svým pánem, položit mu hlavu do klína a bude mu dávat celé hodiny najevo svou lásku a oddanost a jeho fyzické potřeby budou odpovídat možnostem majitele. 

Co nás bude vzájemně ovlivňovat?

Psí plemena jsou naštěstí různá, a tak se můžete spolehnout, že pro každého z nás je zcela určitě někde připravena ta druhý čtyřnohá polovička, která čeká, až si ji najdeme. Z předchozího příkladu vyplývá, že bychom si rozhodně měli vybírat psa podobného rozpoložení, jako jsme my sami. Jen tak v budoucnu nebude trpět ani náš pes, ani my. Je přece dobře známo, že nás dokáže ovlivnit jak veselá, tak smutná nálada našeho přítele, a pes pro nás bude přítelem na dlouhou dobu. Měli bychom tedy mít nejen podobnou povahu, ale i podobnou energii.

Pes dobrák nebo pořádný hlídač?

Máme-li v budoucnu v plánu dát svému psu za úkol hlídání našeho domu, pozemku, zahrady, či dokonce našich dětí, zcela určitě si nemůžeme vybrat dobráckého něžného malého psíka, který by za žádných okolností ani mouše neublížil. Je pochopitelné, že svého psa budeme vychovávat už od štěněte a směřovat jeho chování určitým směrem. Jsou však štěňata i plemena méně poddajná anebo naopak naprosto snadno vycvičitelná, která díky správnému výcviku dokážou výrazně ovlivnit i svůj lovecký pud. A hlídači – tedy alespoň ti čtyřnozí, by rozhodně měli budit respekt nejen svou povahou, ale i svým vzhledem.

I osobní vkus ovlivní náš výběr psa

Ale to už se dostáváme do kategorie výběru psa podle našeho osobního vkusu. Někdo miluje psy velkých plemen, někdo zase psy malé. Někomu udělá největší potěšení dobrácký boxer, jinému zase chytrá border kolie. Jsme-li myslivecká rodina, do oka nám padne spíše některý teriér či setr, než čivava nebo mops. Někteří z nás ovšem milují ze všeho nejvíc křížence pro jejich ne zcela jednoznačně odhalitelnou povahu a schopnost neustále překvapovat. Takoví si zajdou pro psa svého srdce třeba do psího útulku. Jak je vidět, otázka výběru vhodného psa není nijak jednoduchá. V našem seznamu psích plemen, můžete najít informace, které vám výběr čtyřnohého parťáka ulehčí.

Možná by bylo mnohem snazší poradit, jakého psa si rozhodně nepořizovat. Rozhodně se ale v žádném případě od pořízení psa nenechejte nikým a ničím odradit. Život se psem, to je zábava, láska a také velké dobrodružství nejen pro psy, ale také pro nás, jejich páníčky. A to všechno rozhodně stojí za to společně žít a prožívat!

SEZNAM PSÍCH PLEMEN

X