Novofundlandský pes

Novofundlandský pes

je psí plemeno původem z Kanady. Je chován coby rodinný pes, ale i jako záchranář tonoucích (např. ve Francii).

Historie

Předek novofundlandského psa pochází z New Foundlandu, kam se dostal s prvními osadníky putujícími z Anglie. Psi kteří se po útěku od svých majitelů (nebo i z jiných důvodů) usadili v divočině se přizpůsobili podmínkám na ostrově. Tento pes se zkřížil s domorodými indiánskými psy a medvědím psem (na ostrov byl přivezen Vikingy po roce 1100. U psů se objevil vydří ocas a plovací blány. Navíc ještě získali velmi kvalitní, hustou, nepromokavou srst a vášeň k práci ve vodě. Psi se stali velmi otužilými a nenáchylní k běžným nemocem. Cestovatel W. E. Cormack podnikal v roce 1662 pěšky cestu napříč New Foundlandem si napsal do svého cestovního deníku zážitek, když v třeskutém mrazu viděl psy lovící ryby v ledové vodě. Byli to předchůdci novofundlandského psa (psi sv.Jana).

Počátkem 19.století byla na New Foundlandu 2 odlišné typy psů sv.Jana:

  1. Drobnější krátkosrstí psi (předchůdci labradora).
  2. Mohutní dlouhosrstí psi, používaní jako tažná zvířata a ke sbírání těžkých rybářských sítí.

Při sekci byli vybíráni psi větší, silnější a velice odolní (předchůdci Novofundlandských psů). Místní chovatelé vybírali psy kteří projevovali vytrvalost v tahu, museli mít ochotu k práci ve vodě – pro vytahování sítí, museli být odolní proti chladu – větru a dalším nepříznivým podmínkách které se každý rok na ostrově tvrdě projevovaly.

S příchodem evropských rybářů a nových plemen selských psů napomohla formování a osvěžení plemene, ale jeho vlastnosti zůstali stejné. Na začátku kolonizace ostrova r.1610 měl novofundlanďan z převážné části svou vlastní morfologii a vrozené chování. Od roku 1713 do roku 1759 přecházela oblast New Founlandu do vlastnictví Anglie a časem se rozvinul čilý rybářský obchod. Novofundlanďan se roku 1800 přivezl do Anglie. V roce 1885 dovoz psů náhle ustal – na New Founlandu byl vydán zákon který prakticky zakazoval chov psů. V roce 1895 byl v Anglii vydán zákon o karanténě a od té doby nebyl možný dovoz chovných psů z New Founlandu do Anglie.

Hlava je porostlá kratší srstí, široká a mohutná, svislé uši jsou středně až výše nasazeny a při pohledu zpředu dávají hlavě mírně hranatý tvar s obloukovitě vystupující lebeční partií. Oči jsou malé, většinou tmavě hnědé, hluboko uložené a mandlového tvaru. Čenich je malý a kvadratický. Ocas je středně dlouhý a bohatě osrstěný, nesený svisle nebo v afektu mírně zdvižen. Velké tlapy mají kulatý tvar a mají silně vyvinutou kožní řasu mezi prsty, někdy mylně označovanou jako plovací blána. Mohutný krk a široká přední fronta s mohutným předhrudím, a prostorná záď spolu s výrazným zaúhlením končetin, umožňují dlouhý prostorný a vydatný krok, potřebný pro pracovní využití psa. V pohybu se někdy objevuje mimochod.

Novofundlandský pes má dlouhou hladkou uzavřenou krycí srst (pesíky) a velmi hustou podsadu. Tato struktura srsti zajišťuje značnou vodovzdornost a odolnost proti nepřízni počasí. Základní barevný ráz je černý, eventuálně doplněný malými bílými znaky, či játrově hnědý, někdy i světlejší hněď (v případě existence zesvětlujícího genu v genotypu, tzv. dilution gen). V Kanadě je nicméně hnědá barva vylučující z chovu. Existuje také bílo-černá varianta, zvaná Landseer (po anglickém malíři siru Edwinu Landseerovi). Separátní plemenitbou této varianty byl v 50 až 60. letech v Německu vyšlechtěn Landseer evropsko-kontinentálního typu a následně uznám FCI jako samostatné plemeno. Bílo-černá varianta varianta novofundlandského psa v rámci původního plemene však zůstala samozřejmě zachována. Vyskytují se i další barevné rázy, které jsou, dle standardu FCI považovány za nestandardní. Z nich je rozšířenější zejména stříbřitě šedý, který je přípustný v USA.

Potřeby psa

Novofundlandský pes není pes do bytu, nebo města. Pes vyžaduje zkušeného chovatele, hodně prostoru a pravidalnou péči o srst. Srst psa se nesmí stříhat, ztratila by svou kvalitu.

Vzhledem k velikosti psa má velkou spotřebu, dospělý jedinec sežere měsíčně přibližně 30 kg žrádla. Fyzicky dospívá přibližně ve stáří 1,5-2,5 roku, psychicky dospívá okolo 2-3 let.

Novofundlandský pes má velmi rád vodu a rád v ní plave, je proto ideální pokud chovatel umožní psovi zabavit se v řece, rybníce, nebo jiné vodní nádrži.kvalitní, hustou, nepromokavou srst a vášeň k práci ve vodě. Psi se stali velmi otužilými a nenáchylní k běžným nemocem. Cestovatel W. E. Cormack podnikal v roce 1662 pěšky cestu napříč New Foundlandem si napsal do svého cestovního deníku zážitek, když v třeskutém mrazu viděl psy lovící ryby v ledové vodě. Byli to předchůdci novofundlandského psa (psi sv.Jana).

Počátkem 19.století byla na New Foundlandu 2 odlišné typy psů sv.Jana:

  1. Drobnější krátkosrstí psi (předchůdci labradora).
  2. Mohutní dlouhosrstí psi, používaní jako tažná zvířata a ke sbírání těžkých rybářských sítí.

Při sekci byli vybíráni psi větší, silnější a velice odolní (předchůdci Novofundlandských psů). Místní chovatelé vybírali psy kteří projevovali vytrvalost v tahu, museli mít ochotu k práci ve vodě – pro vytahování sítí, museli být odolní proti chladu – větru a dalším nepříznivým podmínkách které se každý rok na ostrově tvrdě projevovaly.

S příchodem evropských rybářů a nových plemen selských psů napomohla formování a osvěžení plemene, ale jeho vlastnosti zůstali stejné. Na začátku kolonizace ostrova r.1610 měl novofundlanďan z převážné části svou vlastní morfologii a vrozené chování. Od roku 1713 do roku 1759 přecházela oblast New Founlandu do vlastnictví Anglie a časem se rozvinul čilý rybářský obchod. Novofundlanďan se roku 1800 přivezl do Anglie. V roce 1885 dovoz psů náhle ustal – na New Founlandu byl vydán zákon který prakticky zakazoval chov psů. V roce 1895 byl v Anglii vydán zákon o karanténě a od té doby nebyl možný

fotografie zde


 

Základní informace
země původu Kanada Kanada
Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost 51–68 kg
výška † 66–71 cm
barva černá hnědá černobílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2 Molossoidní
podsekce FCI  Horský typzdroj: wikipedie