Něvská maškaráda

Něvská maškaráda (Neva Masquerade, rusky Невская маскарадная, Něvskaja maskaradnaja)

je sibiřská kočka ve zbarvení s odznaky (neboli colorpoint). V mateřské zemi tohoto plemene, v Rusku, jsou něvské maškarády považovány za barevnou varietu sibiřské kočky. Takto je uznávají felinologické organizace WCF, TICA a CFA. Největší evropská felinologická organizace FIFe, pod kterou spadá většina českých chovatelů koček, colorpoint zbarvení u sibiřských koček nepovažuje za přírodní barvu, a proto jsou v této organizaci od roku 2009 něvské maškarády vyčleněny jako sesterské plemeno sibiřských koček, nicméně stále je povoleno vzájemné křížení obou plemen. Díky recesívnímu charakteru dědičnosti colorpoint zbarvení se tak občas stane, že se plnobarevným sibiřským kočkám narodí potomek v barvě s odznaky.

Stavba těla

V popisu postavy a charakteru srsti je standard něvské maškarády shodný se sibiřskou kočkou. Jedná se tedy o polodlouhosrstou střední až velkou dobře stavěnou a osvalenou kočku. Mezi zimním a letním osrstěním je výrazný rozdíl. Krycí srst odpuzuje vodu a je příjemná na dotek. Přední a zadní packy jsou ochlupené, aby se tato kočka mohla jednoduše brodit sněhem.

Zbarvení

Pro colourpoint zbarvení je charakteristická modrá barva očí, upřednostňována je co nejtmavší v jednotném odstínu. Barvy odznaků jsou povoleny ve stejných přírodních odstínech jako u plnobarevných sibiřských koček, tedy čokoládově černá (seal), červená, želvovinová, ředěné barvy modrá a krémová, častá je kresba, možné jsou stříbřité variety a bílá skvrnitost.

Charakter

Něvské maškarády bývají milé a přítulné. Rády si hrají i do vysokého věku. Řadí se mezi aktivní plemena. Mnoho českých chovatelů upřednostňuje v chovu vyrovnaný a přátelský charakter něvských maškarád. Je citlivá a velmi čistotná. Toto plemeno je doporučováno pro felinoterapii.

Zajímavost

Majitelem něvské kočky je bývalý ruský prezident a současný premiér Ruska Dmitrij Medveděv. Kocour Dorofej z moskevské chovatelské stanice Velikij Ochotnik se tak několik let mohl honosit titulem první domácí mazlíček Ruska. Manželé Medveděvovi se do něvských maškarád natolik zamilovali, že si v roce 2010 pořídili ještě kocoura Jeniseje.

 

fotografie zde


 

Základní informace
země původu Rusko Rusko
charakter komunikativní, fixovaná na člověka, hravá
EMS kód NEM
Tělesná charakteristika
hmotnost 3,5–9 kg
výška † při ležení 15 cm
tělesný rámec svalnaté, zaoblené tělo
typ srsti dlouhá a přiléhavá
Klasifikace a standard
kategorie FIFe II. Polodlouhosrsté kočky

 

zdroj: wikipeie