Německý špic

Německý špic

je nejstarší psí plemeno ve střední Evropě, jeho předkem je pes rašelinný (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamenné a pozdější špic kolových staveb, z něhož se vyvinula řada dalších plemen. Tento společenský pes je stále živý, velice ostražitý, hravý, mimořádně učenlivý, a proto snadno vychovatelný. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a zahradu.

Vzhled

Nejnápadnější na špicech je bohatá srst – dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátká, hustá, vatovitá podsada, díky které srst odstává od těla. Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí, zadní končetiny jsou bohatě obrostlé „kalhotkami“. Kolem krku je mohutný límec, bujně osrstěný zatočený ocas je nesený nad hřbetem. Hlava podobná liščí, se malýma špičatýma dopředu otočenýma ušima a bystrýma očima. Poměr kohoutkové výšky k délce psa má být 1:1.

Špic nepotřebuje střihovou úpravu a pravidelné návštěvy psích salónů. Jeho srst je tzv. samočistící. Trpasličí, malé, střední ani velké špice není třeba upravovat vůbec, stačí je pouze pravidelně vyčesávat v době línání. Jiná situace je avšak u tzv. pomeranianů, kteří již vyžadují jisté střihové úpravy a pravidelnou péči o svoji srst.

Velikostní a barevné rázy

  • Vlčí špic / Keeshond : 49 cm +/– 6 cm, barva: žíhaná.
  • Velký špic: 46 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá.

Pozn.: hnědá barva se v České republice u velkých špiců vůbec nevyskytuje a stejně jsou na tom i v zahraničí – toto platilo v letech 1987 až 2003.V ČR je velký špic v hnědé barvě od roku 2014 – jeden jedinec. Černá a bílá varieta se v současnosti potýká s hrozbou vymizení. Chovatelé se snaží tuto variantu špice zachránit.

  • Střední špic: 34 cm +/– 4 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.
  • Malý špic: 26 cm +/– 3 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.
  • Pomeranian / Německý trpasličí špic: 20 cm +/– 2 cm, barva: černá, hnědá, bílá, vlkošedá/žíhaná, oranžová, orange-sable (sable = černý melír na základní barvě), krémová, creme-sable, strakoši a tan, ostatní barvy.

Každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.

Využití

Německý špic je velice temperamentní, hodí se tedy na jakýkoliv sport, či kynologickou disciplínu. I ti nejmenší (trpasličí špici), vyhrávají závody agility, či se věnují klasickému výcviku popřípadě dogdancingu. Větší velikostní formy špiců se věnují také záchranářství či coursingu; ve všech těchto disciplínách jsou špicové velice úspěšní. Špic je ovšem plemenem, který ke svému spokojenému životu nutně nepotřebuje ani jednu z těchto věcí. Nejraději dělá to, co jeho pán, takže špic může být i jen společníkem v běžném životě, který bude nesmírně vděčný pouze za to, že je se svým člověkem a smí ho dělat šťastným.

Uchovnění

Pro zařazení jedince do chovu je v současné době v ČR třeba dostavit se k tzv. bonitaci, tedy předvést psa či fenu bonitační komisi složené z poradce chovu, mezinárodního posuzovatele exteriéru psů a člena výboru Klubu chovatelů špiců; komise psa či fenu posoudí, zda splňuje standard a nemá nějakou vylučující vadu, jež by ho pro použití k chovu diskvalifikovala.

Klub, který zastřešuje německé špice, je od roku 1967 pouze jeden.


Základní informace
země původu Německo Německo
Tělesná charakteristika
výška † a) Vlčí špic / keshond: 49 cm +/- 6 cm
b) Velký špic: 46 cm +/- 4 cm
c) Střední špic: 34 cm +/- 4 cm
d) Malý špic: 26 cm +/- 3 cm
e) Trpasličí špic / pomeranian: 20 cm +/- 2 cm
barva a) Vlčí špic / keeshond: vlkošedá
b) Velký špic: černá, hnědá, bílá
c) Střední špic: černá, hnědá, bílá,oranžová, vlkošedá, jiná
d) Malý špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná
e) Trpasličí špic/pomeranian: černá, hnědá, bílá, oranžová, vlkošedá, jiná
Klasifikace a standard
skupina FCI 1: Špicové a primitivní plemena
sekce FCI 4: Evropští špicové (bez pracovní zkoušky)
zdroj: wikipedie