Nedejte klíšťatům šanci! Chraňte svého pejska s předstihem

Mají osm nohou a na rozdíl od pavouků skutečně škodí. O kom je řeč? O klíšťatech! Noční můře nejen, nás lidí, ale též zvířat. Patříte i vy mezi starostlivé páníčky a svému pejskovi rádi dopřáváte vydatné procházky v přírodě? Pak je tento článek určen přímo vám – poradíme, jak zatočit s klíšťaty anebo ještě lépe, jak předejít tomu, aby si je váš chlupatý miláček přinesl domů.

Proč bojovat s klíšťaty?ticks-185885_960_7201

Stejně jako hrozí přenos infekce z nakaženého klíštěte na člověka, ohrožují klíšťaty přenášené nemoci i zvířata – psy nevyjímaje. Jedno zdánlivě nevinné klíště tak může způsobit nebezpečné choroby, jako jsou encefalitida, lymská borelióza, tularémie, hemobartonelóza a řada dalších. Mimo nejhorší varianty nakažení, jež jsou vyjmenovány výše, se též mnohdy objevuje i nepříjemný, lokální a později svědivý otok na kůži psa. Přisátí většího množství klíšťat najednou dokáže vyvolat i paralýzu, projevující se nervovými příznaky. V posledním zmiňovaném případě jsou na vině sliny klíšťat, které obsahují agresivní toxiny.

Nečekejte, jednejte!

Že začnete problém s klíšťaty řešit až v momentě, kdy si jich na sobě chlupáč pár přinese? Velká chyba! Důležitá je prevence. Sezona klíšťat začíná v teplých oblastech již brzy z jara, při suchých létech mírně stagnuje a znovu nabírá na síle s prvním podzimním měsícem. Vzhledem k vývoji počasí za posledních několik let, kdy došlo k značnému zmírnění průběhu zim a omezenému počtu skutečně mrazivých teplot, se klíšťata velmi rozmnožila. Ztráta přirozeného nepřítele – tuhé zimy – tak nutí nasadit do boje pomocníky vytvořené specialisty v oblasti veterinárních léčiv. Myslete na včasnou ochranu a pomozte svému pejskovi lépe čelit útokům ze strany krvelačných parazitů!

Jaké jsou možnosti?

Vskutku široké! Na pultech specializovaných obchodů se zvířecími potřebami, v ordinacích veterinárních lékařů i v běžných lékárnách jsou k dispozici desítky produktů, které efektivně ochrání pejskům kožíšek. Jaké stojí za zmínění? Pojďte nahlédnout do světa účinných preparátů a vyberte ten nejlepší, váš čtyřnohý parťák vám poděkuje!

  • Antiparazitní obojky

Patří mezi oblíbenou klasiku, která je na trhu již mnoho let. Jedná se o speciální obojky napuštěné odpuzující směsí, kterou však pejsek ani člověk téměř nevnímá. Zato klíšťata ztrácejí chuť se navečeřet právě na chlupáčovi s obojkem a raději dál číhají na jiného hostitele. Obojky jsou účinné i několik měsíců a vybrat můžete i z hypoalergenních řad pro pejsky s velmi citlivou kůží či přímo přírodní z extraktů rostlin s jemnou bylinnou vůní. Značným mínusem je nemožnost obojek sundat, neboť se tím snižují jeho ochranné vlastnosti. Mezi tradičně nejpopulárnější obojky patří ty od značek Menforsan, Scalibor, Beaphar, Foresto, Trixie, Sergeant′s a Kiltix.dog-186222_960_7201

  • Antiparzitní pipety neboli spot-on

Velice pohodlné řešení problému s klíšťaty a jinými cizopasníky přináší antiparazitika ve formě pipet. Stačí rozhrnout srst nejčastěji v místě mezi lopatkami na hřbetě a vmasírovat obsah pipety. U větších psů se doporučuje dávku rozdělit do čtyř částí a aplikovat ji na čtyři různá místa na těle. Důležité je obsah pipety aplikovat co nejvíce na samotnou kůži, nikoli pouze do srsti. Jedna dávka je účinná i více než čtyři týdny v závislosti na garanci udané výrobcem. Pipety jsou velice efektivní a jejich ochranná moc se nesnižuje ani v případě koupání psa. Velkou výhodou je naprostá pachová neutralita. Oblibě se těší spot-on značek Advantix, Frontline, Fipron, Top nebo Fypryst.

  • Antiparazitární spreje a pudry

Méně oblíbenými, leč dobře účinnými jsou rovněž spreje a pudry, které se vyznačují i poměrně nízkou cenou. Nevýhodou je způsob aplikace, kdy se musí preparát dostat co nejblíže ke kůži zvířete, což je velký problém u plemen s hustou srstí. Aplikace se musí zejména u levnějších produktů opakovat, zpravidla po jednom týdnu či dle doporučení výrobce. Zvířatům musí být zabráněno v olizování, dokud výrobek v srsti nezaschne. Při nanášení na tělo zvířete je vhodné chránit i oči a aplikovat ve větraném prostoru, kde cirkuluje vzduch. Vybírat lze z přípravků značek Arpalit Neo, Effipro, Bio kill, Repul, Duowin, Fipron či Petosan.

Přisáté klíště?

Nestihli jste pejska včas ochránit a našli jste v jeho srsti „dáreček“ v podobě osminohého vetřelce? Pak na nic nečekejte a pusťte se do jeho odstranění. Klíště neduste pod vrstvou krému, ani s ním netočte, nýbrž jej uchopte speciální pinzetou nebo háčkem a jemně vyviklejte. Pokud dojde k přetržení, je nutné odstranit i hlavičku – při ponechání by mohla způsobit hnisavý vřed, který se odstraňuje operativně. Klíště okamžitě zlikvidujte, nejlépe spálením.pug-801826_960_7201

Jaké antiparazitikum zvolíte pro svého pejska vy? Dáte přednost obojku, pipetě, spreji nebo pudru? Ať tak či tak, chválíme vás za vaši uvědomělost – prevence zdraví by měla být vždy na prvním místě. A to platí jak u lidí, tak u zvířecích miláčků.

Nákup přípravků doporučujeme provést v internetovém obchodě PetHome.cz.