Neapolský mastin

Neapolský mastin

je robustní molossoidní plemeno původem z Itálie.

Vzhled

Mastin je mohutný, výrazně svalnatý pes s volnou kůží, která tvoří záhyby na hlavě a v lalocích visí na krku. Hlava je široká s krátkou silnou tlamou a masitými pysky, oči malé, uši trojúhelníkové, zaoblené, svěšené k lícím. Krk je zavalitý, s povislými kožními záhyby. Široká klenutá hruď sahá nejméně k loktům. Nohy jsou svalnaté, s velkými tlapkami. Srst je krátká, lesklá, hrubá a přiléhající, přednost se dává šedému, olověnému a černému zbarvení, další možné barva jsou hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými bílými skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhána. Barevné odstíny oříškově hnědá, holubí šedá a isabela se tolerují.

Povaha

Tento pes je nesmírně oddaný své rodině. Potřebuje být v centru domácího dění, jinak je osamělý a nevyrovnaný. Má silné ochranářské pudy a k cizím lidem je nedůvěřivý. Není-li rušen, je tichý a mírný a obvykle má rád děti. Ke psům se chová dominantně až nepřátelsky.

Je inteligentní a učenlivý a pokud svého pána respektuje jako vůdce, poslouchá ho na slovo. Může ale tvrdohlavě ignorovat povely, které se mu zdají nesmyslné, a jeho obranářský instinkt převažuje nad poslušností.

Choroby


Základní informace
země původu Itálie Itálie
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 60 – 70 kg
hmotnost samice 50 – 60 kg
výška samce † 65 – 75 cm
výška samice † 60 – 68 cm
barva šedá, olověná, černá, hnědá, plavá a žlutá
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
sekce FCI 2.1: Typ mastif (bez zkoušky z výkonu)
zdroj: wikipedie