Mops

Mops

je staré psí plemeno malého vzrůstu původem z Dálného východu.

Dějiny

Tato miniatura mastifa z Dálného východu vznikla asi v období 1700 př. n. l., pravděpodobně z Číny nebo Tibetu. Předchůdci mopse byli společníky buddhistických lámů. Do Holandska byli dovezeni v 16. století námořníky holandské Východoindické společnosti a stali se na téměř tři sta let společníky šlechticů a králů. O rozšíření tohoto plemene se zasloužil šlechtický rod Viléma Oranžského, jehož mopsi zachránili před atentátem. Ve 20. století zájem o ně opadl, ale nyní opět stoupá. Královna Viktorie mopse také proslavila.

Clara the pug (2009).jpg

Povaha

Mops má zdánlivě mrzutý vzhled, ale je to přítulný pes. Toto odvážné plemeno je bojovné, soběstačné, neobyčejně tvrdé a přizpůsobivé. Jeho statné svalnaté tělo, plochý obličej a nemžikající pohled naznačují silnou osobnost. Ačkoliv je to cílevědomý a silný psík, jen zřídka bývá agresivní. Jeho přítulnost k lidské rodině z něj činí ceněného a příjemného společníka. Je to hodný pes, je i velice klidný. Mops je přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a veselý pejsek.

Black pug.jpg

Základní péče

Chovat mopse může každý, kdo hledá nenáročného a bezproblémového psa, ať už o pořízení mopse uvažuje osamělý důchodce nebo rodina s dětmi. Důležité je, aby pes nezůstával doma dlouho sám, a aby se mu vždy dostalo dost lásky a porozumění. Citová závislost na člověku je pro toto plemeno charakteristická. Výchova mopse není složitá, je potřeba jen hlídat, abyste ho samou láskou příliš nerozmazlili. Jinak je to klidné plemeno s vyrovnanou povahou a bez obvyklých zlozvyků.

Chov mopse má, bohužel, i svou stinnou stránku. Majitelé se často potýkají s očními problémy svých mazlíčků. Zánět rohovky se dá léčit kapkami, což není vždy jednoduché. Je také třeba dbát na správnou stravu, neboť mohou mít sklon k obezitě, která může způsobit další zdravotní komplikace. Mops také obvykle funí a chrápe. Mops vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán.

Mops se průměrně dožívá 13 až 15 let. Srst má mops jemnou, hladkou, měkkou a lesklou; nikdy se nevlní. Zbarvením je stříbrný, plavý, meruňkový nebo černý. Mops může mít tzv. „úhoří pruh“, který probíhá až ke kořenu ocasu. Mops váží ideálně 6,3 až 8,1 kg.


Základní informace
země původu Tibet Tibet
Tělesná charakteristika
hmotnost 6,3 – 8,1 kg (14 – 18 lbs)
barva stříbrná
apricot
plavá
černá
Klasifikace a standard
skupina FCI 9 – Společenská plemena
sekce FCI 11 – Malí molossoidní psi
podsekce FCI bez pracovní zkoušky
zdroj: wikipedie