Lvíček

Lvíček

je původem z Francie. V amienské katedrále, jejíž stavba spadá do 13. století, můžeme vidět dva malé psy lvíčky vytesané do kamene, kteří dokonale reprezentují svoje plemeno. V 15. st. je jeho charakteristická silueta často přítomna na tapisériích. Byl něžně milován dámami na burgundském dvoře. Nicméně v dílech malířů figuruje hlavně v 17. st. V 18. století ho velice přesně popisuje Buffon ve své Historii přírody a zdůrazňuje přitom jeho vzácnost. V téže době o něm rovněž mluví švédský přírodovědec Linné.”Lvíček” byl nazván “Bišon Lvíček”. Francouzský klub byl založen 18.listopadu 1947.

POPIS:

Je to malý inteligentní pes, veselý, živý a velice bystrý,celkově působí statně, je dobře stavěný, tělo má krátké a harmonicky vyvážené,hlava je nesena vzpřímeně, svým štíhlým zjevem připomíná chrta. Jeho chůze je hrdá, rázná, umocněná vlající upravenou lví hřívou. Neostříhané části musí vypadat zcela přirozeně, v žádném případě nesmí být upravené. Pro výstavy musí povinně mít “lví” úpravu.


VÝŠKA:

26-32 cm v kohoutku, s tolerancí +/- 1 cm.

SRST:

Srst je hustá, dlouhá, vlnitá, hedvábná, bez podloží. Všechny barvy nebo jejich kombinace jsou povoleny.

VÁHA:

Přibližně 6 kg

CHARAKTER:

Velice vřelý ve vztahu ke svým pánům a poslušný, pozorný a vnímavý, je v pohodě za každých okolností, na požádání dokáže zůstat klidný a nevtíravý. Svým upřímným a něžným pohledem se snaží pochopit, co se od něho čeká.
Chůze je živá, energická, široká, končetiny jsou paralelní v akci, držení hlavy je hrdé.

PÉČE:

Neostříhané části musí vypadat zcela přirozeně, v žádném případě nesmí být upravené. Pro výstavy musí povinně mít “lví” úpravu.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:

Petit chien lion se průměrně dožívá 13 až 14 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:

Společenský pes.

VYUŽITÍ DNES:

Společník.

PLEMENO:

FCI IX. – Společenská plemena a toy
Sekce 1 – Bišoni a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :

LEO

ČÍSLO STANDARDU:

233/ 02. 04. 2004 (Francie)

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:

24.03.2004

zdroj: celysvet.cz