King Charles španěl

King Charles španěl

je málopočetné plemeno velmi podobné a příbuzné s více známým plemenem Kavalír King Charles španělem. Lidé si často kingy pletou s kavalíry, ačkoliv si jsou tato dvě plemena velmi podobná, skutečně jsou to dvě různá plemena. Oblíbenější z nich jsou kavalír king charles španělé, Pro zajímavost; v dnešní době se ve Velké Británii ročně narodí zhruba 10 – 15 000 kavalírů a jen asi 350 kingů.

Historie

První zmínky o tomto plemeni pocházejí z 15. století,kdy doprovázel anglickou šlechtu pes, který se velmi tomuto plemenipodobal. Jeho přítomnost ve šlechtických sídlech dokazují četné vyobrazení na dobových malbách. King Charles španěl dostal své jméno podle anglického krále Karla I., o kterém se tradovalo, že se svým psům věnuje víc než vladaření.

Plemeno vyobrazené na obrazech však bylo větší a mělo protáhlejší čumák, tak vypadalo ještě dlouho, ale postupně se kvůli novým modník trendům křížilo s plochonosími mopsy, časem, když tato móda přešla, se někteří nadšenci do tohoto plemenerozhodli, že vytvoří přesnou kopii psů z těchto obrazů — a tak vznikl kavalír king charles španěl. King charles španěl se tedy nezměnil, jen vytvořil novou variantu. Dlouhou dobu ale tato dvě plemena splývala v jedno, a tak byla oficiálně rozdělena v roce 1945.

Vzhled

Barva srsti

Blenheim (BH) zvaný také Blenheim spaniel: Základ je čistě bílý s kaštanově červenými skvrnami. Široká lysina se skvrnkou uprostřed lebky, měl by to být kaštanově červený znak velký asi jako mince (penny).

Black and Tan (BT) zvaný také King Charles spaniel: Základ tvoří bohatá lesklá čerň s mahagonově-třislovým pálením na čenichu, hrudníku, podsazení uší, nohách, pod ocasem, s skvrnách nad očima. Bílá skvrna na hrudníku je nežádoucí.

Ruby (RU) zvaný také Ruby spaniel: Čistě červená barva, bílá skvrna na hrudi je nežádoucí.

Tricolor (TR) zvaný také Princ Charles spaniel: Základ je bílý s černými skvrnami, které jsou dobře rozdělené po těle. Tříslové pálení bývá na lících, podsazení uší, pod ocasem a skvrnami nad očima. Na čele a mezi očima je široká bílá lysina.

Tělo

Malý pes skoro obdélníkovitého formátu, malý, lehký s delší a krásně zářící srstí.Lebka je v poměru k tělu rozměrná a těžká, dobře vyklenutá a mohutná nad očima. Nos je černý, velmi krátký s široce rozevřenými nozdrami a prohnutý směrem nahoru k lebce. Stop je dobře zřetelný mezi lebkou a nosem. Čenich je čtvercový, široký, hluboký a otočený správně nahoru. Pysky jsou přesně sevřené. Dolní čelist je široká, skus jde spíše do předkusu, jazyk by neměl vyčnívat. Líce jsou dobře vyplněné pod očima a nejsou propadlé.Oči jsou velké a tmavé a položené daleko od sebe. Uši jsou nízko nasazené, velmi dlouhé a dobře osrstěné. Krk je středně dlouhý, vztyčený. Hřbet je krátký a rovný, hrudníkširoký a hluboký. Ocas by nikdy neměl být nesen nad hřbetem. Přední končetiny jsou krátké a rovné. Lopatky jsou vzadu dobře uložené. Lokty jsou blízko hrudníku, nejsou vybočené ani vbočené. Zadní končetiny jsou dostatečně osvalené, čímž dají pozitivní pohon pohybu. Kolenní klouby jsou dobře zaúhlené. Hlezenní klouby jsou vymezené a správně spuštěné. Hlezna jsou při pohledu zezadu rovná a nevytočená. Tlapky jsou sevřené, dobře vyplněné a osrstěné, prsty s dobrými klouby. Drápky a prostřední polštářky můžou být navzájem srostlé (tzv. kopýtko). Srst je dlouhá, rovná, hedvábná, nikdy není kudrnatá, jen mírné zvlnění je povolené. Hodně osrstěné jsou uši, nohy a ocas. Na rozdíl od kavalírů se ocas u Kingů občas kupíruje.

Povaha

Je to pejsek velmi přítulný a vysoce si cení přítomnosti svého pána a své rodiny.Špatně snáší samotu špatně, ale dokáží se přizpůsobit, avšak pokud se v dobu, kdy se obvykle vracíte stále neobjevujete, začínají být nervózní, což si vybijí na nábytku. Nejlépe je jim ve smečce s dalšími psy, tak snáší samotu mnohem lépe. Velmi dobře se snáší s jinýmipsy a zvířaty. Je velmi inteligentní a přemýšlivý a nejdříve vše rozmyslí, než něco udělá. Je veselý, stále v dobré náladě a klame svým smutným a melancholickým zjevem. Doma je velmi klidný, venku v přírodě velmi živý a temperamentní. Lovecké pudy nemá skoro žádné, ale pokud vidí běžící myšku, prostě se za ní rozběhne a vy ho již nepřivoláte. Je to také ovšem svéhlavý kamarád. Proto se na kinga musí s citem a vztah založit na oboustranné toleranci a otevřenosti. Na pamlsky nebo pohlazení a správném přístupu udělá vše, co vám na očích uvidí. Štěká velmi málo, kingové jsou tišší, pouze pokud se něco děje, vyjí. King si vybere svého pána či paničku a jen tomu bude projevovat svou náklonnost a lásku. Ostatní členy rodiny respektuje, ale jen tomu svému dokáže otevřít srdce. Není vhodný k malým dětem — malé dítě neví jak se má chovat ke psu a kingové si ubližování jen tak líbit nenechají a mohlo by dojít k uzavřenosti vůči dítěti nebo ke kousnutí v sebeobraně. Náprava je velice těžká, ne-li nemožná. K cizím se chovají odměřeně, ale po čase si na ně navyknou a tolerují je a nechají se pohladit — důrazně se ale doporučuje, že pokud k vám king charles španěl sám nepřijde, nehlaďte ho, mohl by kousnout protože si mysl, že vás ještě dostatečně nezná.

Péče

Srst tohoto plemene se musí několikrát do týdne kartáčovat a česat, zvláštní pozornost si zaslouží především srst na hrudníku a v uších. Psa je také občas nutné vykoupat, asi jednou do měsíce, je však nutné použít kvalitní speciální šampon s přísadou jojobového oleje, určený pro psy, který je vhodný i pro jejich citlivou pokožku. Po koupání je důležitésrst dobře vysušit, stejně jako po příchodu z procházky, na které pes zmokl. Nijak se neupravuje stříháním ani trimováním. Každotýdenní čištění očí a uší by se mělo u tohotoplemene stát pravidlem. Uvolněné chlupy ve zvukovodu se musí pravidelně odstraňovat, aby nevznikali záněty (zánět zvukovodu poznáte tak, že velmi zapáchá a pes je na něj citlivý).

Procházky nevyžaduje a od narození nemá moc dobrou kondici; nejlépe mu je v pohodlí domova u vás na klíně. Není to moc dobrý sportovec, a pokud s ním chcete dělat nějaký psí sport, musíte dlouho kondici trénovat a dávat si pozor na přehřátí.


Základní informace
země původu Anglie Anglie
využití společenský pes
průměrný věk 9 – 14 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 3,6 – 6,3 kg
(8 – 14 lb)
výška † 25 – 30 cm
typ srsti dlouhá
barva Blenheim
Tricolor
Black and Tan
Ruby
Klasifikace a standard
skupina FCI IX. společenská plemena
sekce FCI 7 angličtí toy španělé
zdroj: wikipedie