Jihoruský ovčák

Jihoruský ovčák

je plemeno psa, které pochází z Asie, ale zabydlel se na jihuRuska a Ukrajině. Je to velký, mohutný pastevecký pes, určený ke strážení stád a majetku, je dlouhosrstý, nenáročný a otužilý. Je ostrý, obezřetný a nedůvěřivý k cizím lidem, odvážný a silný.

Historie

Toto plemeno se podle všeho začalo šlechtit v 18. století v Krymu a to jako pastevecký pes a ochránce jiných zvířat před dravci avlky. Postupně se však ukázali jako špatní ochránci před vlky a tak byli v 19. století kříženi s ovčáky kavkazkého typu a s chrty. Za2. svět. války toto plemeno ale skoro vyhynulo, později, ve 20. století, 60 léta, znovu došlo k znovuobjevení. Mezi příbuzné patří nejspíše portugalský ovčák nebo katalánský ovčák. Plemeno bylo uznáno teprve nedávno ,v roce 1983, kvůli dlouhému vývoji (původní psi byli úplně jiní než ti dnešní).

Vzhled

Chlupy jsou 10 – 15 cm dlouhé a hrubé a lehce zvlněné. Pokrývají celé tělo psa, ale neměli by zakrývat oči. Brva je většinou bílá, nažloutlá nebo šedá, černá nebo se znaky se nepovolují. Hlava malá, dobře řezaná a pevně nasazená. Uši přiléhají ke hlavě, jsou malé a trojúhelníkovité. Stop je nezřetelný. Krk je krátký, dobře osvalený. Hřbet je středně dlouhý, široký. Ocas je dlouhý, osvalený a dobře osrstěný.Končetiny jsou silné, spíše krátké. Tlapky jsou kulaté a silné. Feny váží kolem 45 kg, psi 50 kg. Výška fen je minimálně 62 cm, u psů je to minimálně 65 cm.

Povaha

Velmi dobrý hlídač, k cizím je nedůvěřivý a odtažitý, ale nesmí být agresivní. Vztah k dětem je dobrý, ale malá batolata která mu budou strkat prsty do nosu ho rozhodě nepotěší a je důležité děti seznámit s tím, jak se k psovi chovat. Vztah ke zvířatům je špatný, to ale není nic, co by důkladná socializace nemohla změnit! Jinak je aktivní, pracovitý, ale i tvrdohlavý. Svoji rodinu miluje a dokáže ji bránit. Není to pes pro jednoho pána a výcvik je nutný.

Péče

Srst potřebuje denní péči vyčesávání a párkrát za rok ostřihat. Měla by se mýt jen pokud je to opravdu nutné, protože má sklony k plsnatění. Náročnost na pohyb je velká, potřebuje hodně pohybu a úkolů, aby se nenudil, jinak by to vedlo k agresivitě a velmi těžko by se cvičil. Navíc je to také skvělý společník a pokud se to naučí, bude rád běhat i u kola. Výcvik je nutný a toto plemeno se hodí spíše pro zkušené chovatele kvůli své tvrdohlavosti.

Využití

Ve své rodné zemi je to oblíbený hlídač a pastevecký pes, který pracuje s ovcemi a denně naběhá až 60 km (!), v České republice je to dobrý společník, hlídač i pes na výstavy. Jelikož je přizpůsobivý – co se počasí týče – je vhodný do jakékoliv oblastní a hodí se i pro agility nebo záchranařinu.


Základní informace
země původu Rusko Rusko
Tělesná charakteristika
výška samce † minimálně 65 cm
výška samice † minimálně 62 cm
barva bílá, nažloutlá, plavá, šedá
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 – Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
zdroj: wikipedie