Holandský kachní pes

Holandský kachní pes

Holandský kachní pes (Kooikerhondje) je specialista na lov kachen.

ANGLICKÝ NÁZEV:

Kooikerhondje

ČESKÝ NÁZEV:
Holandský kachní pes

PŮVOD:
Lovci pro lov divokých kachen potřebovali psa, který by sám, pouze na pokyn lovce dokázal divoké kachny nahnat do klecí. Vodní ptáci pobývají v rákosí u vody, pes plave podél křovin a ve vhodný okamžik  musí vyběhnout a začít kachny nahánět. Kooikerhondje  byl pro tuto práci výborný – ne příliš velký, ale silný pes s výdrží, kterému nevadí chlad a vlhkost. Je nejmenším psem, určeným pro lov ptáků. Toto plemeno začlo být od roku 1943 registrováno v Holandské plemenné knize. V roce 1971 byl schválen standard tohoto plemene a následně byl Kooikerhondje jako holandské plemeno schválen FCI. Tento pes dosáhl značné obliby.

POPIS:
Je to lovecký pes, vyšlechtěný k lovu kachen. Dnes také společenský pes. Dobrý hlídač a lovec myší a krys. Je to strakatý pes téměř kvadratického rámce. Hlava je nesena vysoko. délka těla je o málo větší, než je výška v kohoutku. Mozkovna a čenichová partie jsou skoro stejně dlouhé. Nos je černý. Pysky nejsou spuštěné. Zuby mají obvykle nůžkový skus, klešťový skus je přípustný. Oči mandlového tvaru, tmavě hnědé; mají milý a bystrý pohled. Uši jsou středně velké, nasazené těsně nad linií, která spojuje konec nosu s okem, jsou zavěšené a přiléhají k lícím. Nesmí být bílé. Srst na nich tvoří praporce a je upřednostňováno, pokud srst na koncích uší je černá. Krk je rovný a silně osvalený. Ocas je nesen v linii hřbetu nebo mírně nad ní, nikdy není zatočený. Má pěknou vlajku, konec je bílý. Poslední ocasní obratel dosahuje k hlezennímu kloubu. Zbarvení: červenooranžové plotny na bílém základu jsou jasně ohraničené, bílá převládá. Černobílé a tříbarevné zbarvení nejsou přípustná.
Znaky na hlavě: je upřednostňována maska – bílá lysinka a červenooranžové líce.

 


VÝŠKA:
Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 35 – 40 cm.

VÁHA:
Váha se pohybuje okolo 10 kg.

SRST:
Je střední délky, rovná nebo mírně zvlněná, nikdy kudrnatá nebo odstávající od těla. Srst není přehnaně jemná, proto se snadno udržuje; podsada je dobře vyvinutá.

CHARAKTER:
Je to pes, který miluje sportovní aktivity. Je pozorný, odvážný a sebejistý, zároveň je veselý, přátelský, tichý, klidný, nikdy není nervózní . Od doby, kdy ale pracoval s lovcem, je to pes jednoho pána – vytváří si úzký citový vztah k jednomu člověku. Je však citlivé povahy a proto se nedoporučuje příliš k dětem.

PLEMENO:
Skupina VIII. – přinašeči zvěře, lovečtí slidiči a vodní psi
Sekce 2 – lovečtí slidiči
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
KOO

ČÍSLO STANDARDU:
314/19.10.2001 (Francie)

zdroj: celysvet.cz