Hokkaido Ken

Hokkaido Ken

Japonský lovecký pes, středního vzrůstu. Je věrným, oddaným a vyrovnaným psem, který v sobě spojuje mnoho cenných vlastností.

ANGLICKÝ NÁZEV:

Ainu Dog, Hokkaido Dog, Ainu-Ken, Hokkaido-Ken

PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v Japonsku. Původ těchto psů je svázán s historií Ainů, původních obyvatel severního japonského ostrova Hokaido. Toto plemeno psů sehrálo hlavní roli ve formování jiných japonských plemen, kterým předali svoji smělost, zuřivost, věrnost a taktnost.
POPIS:
Ainu je silný pes středního vzrůstu, vysoký asi 46 až 52 cm, vážící 20 až 30 kg, s hranatou hlavou, přímým hřbetem nosu a stojícíma ušima. Oči mají trojúhelníkový tvar a ne příliš upřímný pohled. Cizí Ainu připomínají někteří skandinávští špicové, je však také velmi podobná na Akitu-inu. Ocas má středně dlouhý, vysoko položený, držící se svinutě na zádech. Srst je přiměřeně dlouhá, vyčnívající z podrostu. Zbarvení šedé, hnědé, rezavé, bílé, pepř a sůl nebo tygří.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 48,5 až 51,5 cm.
Fena má v kohoutku 45,5 až 48,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 20 až 30 kg.
SRST:
Přiměřeně dlouhá.
CHARAKTER:
Je to věrný, oddaný a vyrovnaný pes, který v sobě spojuje mnoho cenných vlastností. Je možné jej chovat pro hon i ochranu. Jako domácí miláček nebývá agresivní.
PLEMENO:
FCI III. – Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 – Asijský špic a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
HOK
ČÍSLO STANDARDU:
261 / 20.12.1994 (Japonsko)
zdroj: celysvet.cz