Himalájsko-perská kočka

Himalájsko-perská kočka (Perská s odznaky, Himalájská, Khmérská kočka)

je plemeno uměle vytvořené ve 20století v USA zkřížením siamský kocour s černou, perskou kočkou. Křížením vznikla dlouhosrstá kočka s odznaky siamek. Po spáření koťat z obou vrhů se roku 1935 narodila dlouhosrstá kočka s odznaky jménem Debutante. Rozsáhlejší chovné programy himálajské kočky začali až ve 40. letech. Britský GCCF tuto kočku uznal roku 1955 jako varietu dlouhosrsté kočky. V letech 1958-1961 byla himalájská kočka uznána americkými organizacemi. 

Charakter

Je mírná, klidná, spíše je tichým pozorovatelem nežli zapáleným aktérem. Nevyžaduje tolik pozornosti jako jiné kočky, rády se mazlí. Nevadí jí být o samotě, proto je vhodnou kočkou i pro lidi, kteří netráví mnoho času doma. S dětmi nebo jinými zvířaty se snáší velmi dobře. Pokud mají příležitost chodit ven, střeží si své území i loví myši. Nejoblíbenějším místem kočky je gauč nebo pelíšek.

 

Himalájsko-perská kočka dosahuje váhy 3,5 až 7 kg. Hlava je kulatá a dobře osrstěná. Mezi nosem a čelem je jasný stop. Malé uši mají kulaté špičky a jsou posazeny daleko od sebe. Oči jsou kulaté a mají mít modrou barvu. Krk je krátký a silný. Tělo himalájské kočky je velké, mohutné a je neseno na krátkých nohou. Ocas musí být krátký a huňatý. Je nesen nízko. Srst je dlouhá, jemná, hedvábná a odstává od těla. Na krku tvoří bohatý límec. Odznaky jsou tmavohnědé, čokoládové, modré, lilové, červené, krémové, želvovinové, modrokrémové, lilově krémové, žíhané, modrokrémově želvovinov.

 

fotografie zde


 

zdroj: www.prokocky.blog.cz, www.miciny.cz