Flat coated retrívr

Flat coated retrívr

je psí plemeno pocházející z Anglie Patří do skupiny retrívři a vodní psi, do sekce retrívři a jeho využití je jako společník, sportovec i lovecký pes.

Historie

Hlava flat coated retrívr

Flat coated retrívr se vyvinul v Anglii a to v 19. století křížením novofoundlandského psa, labradorského retrívra a irského setra a nejspíše i border kólie. Není přesně znám důvod, proč bylo toto plemeno vyšlechtěno, ale používalo se k lovům nebo jako přinašeč sestřelených ptáků z vody. Oficiální a aktuální standard byl vydán až v roce 2009, do této doby prošlo plemeno mnohými změnami. Dnes se využívají jako canisterapeuti, záchranáři, lovci, nebo jen jako společník.

Výstavní postoj

Vzhled

Jsou výrazní svojí dlouhou a jemnou srstí, která vyžaduje častou péči. Ta dobře izoluje proti vodě i zimě. Celkově je to pes lehčí stavby těla s lehkoukostrou a elegantním držením těla. Hlava je půvabně modelovaná, dlouhá. Stop je mírný, spíše nezdůrazněný. Uši jsou svislé, malé a dobře nasazené. Krk dlouhý, dobře osvalený a srst na něm nevytváří límec. Hřbet je dlouhý, spíše úzký nebo středně široký. Ocas krátký, rovný a dobře nasazený. Nohy dlouhé, lehké.

Povaha

Skvěle vyrovnané a přátelské plemeno. Neútočí, nikdy není agresivní a je to ideální rodinný pes; lehce se cvičí, je bystrý a inteligentní a k tomu všemu má ještě skvělý vztah k dětem i k jiným zvířatům. Přestože imponuje velikostí, není to dobrý hlídač. Má rád vodu a pohyb, je to skvělý aportér a oproti ostatním retrívrům má vyvinuté lovecké pudy. Svoji rodinu miluje a odloučení od ní je pro něj velmi stresující. Obecně se dobře snáší s jinými psy, ať už s těmi menšími nebo většími. Má vyvinutý přirozený lovecký pud speciálně vůči vodním ptákům, která má sklony ulovit a posléze přinést majiteli.

Péče

Srst potřebuje každodenní kartáčování a pročesávání, není nutné zastřihovat. Neměla by se často mýt šamponem, protože by ztratila svoji přirozenou mastnotu, což by vedlo ke způsobení problémů s kůží. Drápky by se občas měly zastřihávat, do uší se nemusí nijak zasahovat. Jakožto lovecký pes potřebuje pohyb, ale nevyžaduje ho a je schopný se přizpůsobit majiteli.

Možná záměna

Hovawart

Hovawart a Flat Coated Retriever mají společné dlouhé období mentálního dospívání. Avšak zatímco Flat Coated Retriever je lovecký pes, který neplatí za příliš spolehlivého hlídače a role ostrého obránce pánova majetku je mu vzhledem k jeho vrozené dobrosrdečnosti poněkud vzdálená, hovawart je hlídač každým coulem a přátelství s ním nelze navázat tak snadno jako s nezměrně kamarádským Flatem. I když jsou povahově rozdílní, vzhledově jsou si Flat Coated Retriever a černý hovawart naopak do značné míry blízcí. Stejně jako Flat Coated Retriever má i hovawart středně velikou, silnou, elegantní a adekvátně vyváženou postavu. Flat Coated Retriever dorůstá menší výšky v kohoutku, výškový rozdíl mezi oběma plemeny může činit až deset centimetrů. Zároveň je postava Flat Coated Retrievera přece jen o něco gracilnější. Jedním z nejnápadnějších rozdílů jsou odlišné proporce hlavy u obou psů. Hovawart nemá hlavu tak dlouhou a úzkou jako Flat Coated Retriever, rozdílné jsou též proporce stopu, hovawart disponuje kratším krkem. Další výraznou odlišnost představuje typ osrstění, které není u hovawarta přilehlé. Hovawart se krom toho liší též svým držením a délkou ocasu. Ocas má delší než Flat Coated Retriever a může ho nést nad úrovní hřbetu, což se u Flata považuje za vadu.

fotografie zde 


Základní informace
země původu Anglie Anglie
Tělesná charakteristika
hmotnost 25 – 36 kg
výška † 45 – 62 cm
barva Černá nebo játrová
Klasifikace a standard
skupina FCI Retrívři a vodní psi
sekce FCI Retrívři
FCI standard
zdroj: wikipedie