Eurasier

Eurasier

je německé psí plemeno, jehož předci byli špicové, kterým se velmi podobá vzhledem. Zajímavostí je, že bylo mezi současnými posledními německými plemeny psů, která byla uznána FCI.

Historie

Eurasier není tak staré plemeno, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bylo vyšlechtěno ve druhé polovině 20. století v Německua to Veingreimem Juliusem Vimfelemem (známí i pod zkráceným jménem Julius Wipfel). Wipfel si o chovu vedl záznamy a z toho co se dnes dochovalo ale i podle genů lze poznat, že předkem eurasiera byl vlčí špic, samojed a čau čau. Přáním Wipfela bylo vyšlechtit skvělého rodinného psa s vlohami pro hlídání. Původní název byl “Vlčí čau”, to ale FCI neuznalo, a tak bylo v roce1973 přejmenováno na eurasiera a ještě tentýž rok přijato FCI. “Eurasier” bylo pojmenováno podle spojení slov “Evropa” a “Asie”.

V České republice toto plemeno zastřešuje jeden klub chovatelů, a to je “Eurasier klub CZ”. Oficiální používaná zkratka je EUR.

2014: Toto plemeno v České republice potkáte běžně a je zde i několik chovatelských stanic. Podobně na tom jsou i naši sousedé. Největší počet psů se nalézá v Německu a Francii.

Povaha

I přes to, že většina špiců jsou samostatná a hrdá plemena, eurasier je velmi přátelský jak ke své rodině, tak i k cizím. Vyžaduje společnost svého majitele a při samotě strádá. Je aktivní, hravý a s veselým výrazem. Je sebevědomí a klidný, nikdy ne nervózní. Je schopný i sám jednat. Je velmi citlivý. Je také oddaný, loajální a přizpůsobivý. Zároveň je i inteligentní a důmyslný. Nevyhledává zápasy s jinými psy.

Eurasierové vychází s ostatními zvířaty vcelku dobře, protože má pramalý lovecký pud. Nevzrušuje ho ani rychle se pohybujícízvíře či předmět a hodí se proto i pro začátečníky v chovu psů. Nenechá si ale líbit povyšování se jiného velmi dominantního psaa pokud nemůže jinak, dokáže ho usměrnit zavrčením.

Cizí lidé mu většinou nevadí pokud je majitel schvaluje — pokud se mu zdá, že majitele někdo ohrožuje, svého majitele bude horlivě bránit. Jinak je ale všem lidem milý a přátelský. A také důmyslný; co se týče získávání jídla “od stolu”.

Dospělý eurasier

S dětmi vychází skvěle hlavně pro svoji nekonfliktní povahu a pokud se mu od nich něco nelíbí, prostě mrštně uteče. Pokud jsou děti poučeny jak se psem jednat, mohou ho i cvičit.

Péče

Péče o srst

Péče o srst tohoto plemene je velmi náročná, protože je hustá a lehko se tvoří chuchvalce. Potřebuje pravidelnou péči, tedy každý den rozčesat, v době línání každý den 2x. Chuchvalce a slepenou srst odstřihávat nůžkami. Této srsti obzvláště neprospívá mytí šamponem a je pro ně vhodný šampon pro citlivou pokožku, třeba dětský. Při častém mytí šamponem srst ztratí svoji přirozenou mastnotu, což vede ke kožním problémům a zesláblé srsti. Při koupání např. v rybníku je nutné psa hlídat, je totiž možné, že po namočení srst ztěžkne tak, že psa stáhne pod vodu.

Výcvik a výchova

Výcvik je nutný, stejně jako výchova. Musí být veden tvrdou rukou a všechno musí být často opakováno, ale to vše bez bití, protože tento velmi citlivý pes si těžko oblíbí majitele, pokud jej bije nebo jinak trýzní.

Pohyb

Potřebuje hodně aktivit a her. Je pro něj vhodný veškerý pohyb, od plavání až po dlouhé horské túry. Je velmi mrštný a rychlý a hlavně přizpůsobivý, rychle se tedy naučí vašemu tempu. Pohyb je pro něj důležitý a bez něj se může stát agresivní či nervózní, což je nepřípustné a takoví jedinci bývají vyloučeni z chovu. Hodí se i pro různé psí sporty, jako je agility.


Základní informace
země původu Německo Německo
využití Společník
Tělesná charakteristika
hmotnost 22 – 26 kg
výška † 52 – 56 cm
barva Rezavá, plavá, černá, šedá-vlčí, červeno-rezavá
Klasifikace a standard
skupina FCI Špicové a primitivní plemena
sekce FCI Asijští špicové a ostatní rasy
zdroj: wikipedie