Curly coated retrívr

Curly coated retrívr v České republice také zvaný jako kudrnatý retrívr

je anglické psí plemeno, které se od ostatních retrívrů liší kudrnatou srstí.

Historie

Curly coated retrívr je — oproti ostatní retrívrům — staré anglické plemeno, je staré asi 300 let, ale psi podobní těmto byli v Anglii již v 16. století. Jeho původ dodnes není přesně znám. Původně sloužil k lovu a přinášení vodního ptactva. Dnes je převážně rodinným společníkem. Mezi jeho předky nejspíše patří irský vodní španěl, portugalský vodní pes a velký pudl — všichni jeho předci byli psi určení k vodním pracím.

V roce 1860 byl společně s flat coated retrívrem uznán FCI a byl sepsán první standard. Tehdy to byl první uznaný retrívr. V druhé polovině 19. století bylo plemeno velice populární právě ve Velké Británii, ale s příchodem labradorských retrívrů zájem o něj pominul. Curly coated retrívr je ze všech retrívrů nejméně známý a nejméně početný.

Povaha

Toto plemeno je inteligentní, bystré a učenlivé. Na svém majiteli není tak závislé, jako ostatní retrívři a dokáže i sám pracovat. Pokud nemá dostatečně dominantního majitele, může se stát i tvrdohlavým. Je temperamentní a v přítomnosti majitele je přátelský i k cizím lidem. Je divoký a velice aktivní. Má rád pohyb a má lovecké pudy. Vyžaduje pevné vedení a klidného a trpělivého majitele.

K malým dětem se moc nehodí pro svoji bouřlivou a hravou povahu. Při hře by mohl malému dítěti ublížit a naopak, pokud by dítě ublížilo psovi, mohl by i kousnout.

Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje domácí zvířata, proto je nutné si při seznamování s nimi dávat pozor. Se psy i fenami si rozumí dobře.

K cizím je zpočátku nedůvěřivý, ale ne bojácný či agresivní. Pokud mu cizí lidé dovolí, aby se oproti nim stal dominantní, může to mít katastrofální následky.

Péče

Péče o srst

Srst curly coated retrívra je téměř bezúdržbová. Dobře kryje hlavně proti vodě, ale i proti zimě. Po koupání sama rychle schne a samotné koupání jí nijak nevadí ani nepoškozuje. U výstavních jedinců je dobré srst občas promnout v prstech kudrlinu pro kudrlině.

Výcvik a výchova

Výcvik i výchova jsou důležité, bez nich by se mohl pes stát neovladatelný nebo agresivní. Vyžaduje pevné vedení, ale i majitele, který bude klidný a trpělivý. Tvrdší zacházení mu nevadí.

Pohyb

Vyžaduje hodně pohybu, jakéhokoliv typu. Nejpřirozenější je pro něj lov nebo aportování. Pokud nemá dostatek pohybu, v první řadě začne být nevrlý a bude si svoji energii vybíjet na vašem domu. V rozvinutější fázi bude agresivní, stereotypní a hyperaktivní.


Základní informace
země původu Anglie Anglie
využití Aportér ve vodě, společník
Tělesná charakteristika
hmotnost 28 – 35 kg
výška † Feny 62,5 – 63,5 cmPsi 67,5 – 68,5 cm
barva Játrová nebo čokoládová hnědáČerná
Klasifikace a standard
skupina FCI Slídiči, retrievři a vodní psi
zdroj: wikipedie