Coton de Tulear

Coton de Tulear

je plemeno společenského psa, který pochází z ostrova Madagaskar. Typický je svoji bílou srstí, malým vzrůstem a přátelskou povahou.

Historie

Coton de Tulear je malé společenské psí plemeno, pocházející z Madagaskaru, což je ostrov asi 400 km od Afriky. Na Madagaskar se pravděpodobně dostal s francouzskými vojáky. Oblíbený se tehdy stal zejména na jihu ostrova, v okolí městaTulear, díky němuž získal i název. Do počátku 21. století byl chován především mezi bohatšími chovateli. Je známo, že dnes už vyhynulý pes podobného původu žil i na ostrově Réunion.

V Evropě se tito psi poprvé objevili v roce 1977 na výstavě v Paříži. Krom ní je v této době velký počet jedinců i v Belgii. Právě v těchto dvou zemích se vyskytuje nejhojněji.

V České republice toto plemeno zastřešuje Klub Coton de Tulear.

Coton De Tulear.jpg

Vzhled

Tělo se vyznačuje lehce vyklenutým hřbetem a rovnými končetinami s kulatými tlapkami. Hlava shora trojúhelníkovitého tvaru, z profilu krátká. Tmavé oči mají kulatý tvar a trojúhelníkovité uši jsou svěšené. Výška v kohoutku se přibližně pohybuje mezi 25 až 28 cm. Váha v rozmezí 4 až 6 kg. Srst je jemná, vlnitá a bez podsady. Barva srsti bílá, občas s šedými nebo žlutými znaky. Plemeno je typické pro svoji přátelskou a hravou povahu.

Povaha

Povahově je toto psí plemeno přátelské, hravé a inteligentní. Svého majitele si oblíbí s celou jeho rodinou a je velká pravděpodobnost, že na nich bude závislý. Je poslušný a k ostatním psům se chová vlídně. Dobře si rozumí i s malými dětmi. Snadno se učí nové věci, někteří jedinci jsou ovšem svéhlaví. Hodí se i k jiným domácím zvířatům.

Péče

Srst vyžaduje pravidelné kartáčování, předchází se tím tvoření chuchvalců. Koupat stačí dvakrát ročně, srst má samočistící schopnost. Nelíná, ale ani se nestříhá.

Tito psi pohyb nevyžadují, ale mohou být dobrými společníky na procházkách a hodí se i pro psí sporty, jako je agility. Není vhodné, aby běhali v prašném prostředí.

Zdraví

Plemeno coton de tulear je poměrně zdravé a nepřešlechtěné plemeno, přesto je k bonitování jedince potřeba vyšetření na luxaci pately a PRA (dědičné vady očí). Dobrovolnými DNA testy jsou pak testy na hluchotu či multifokální retinopatii.


Základní informace
země původu Madagaskar Madagaskar
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 4-6 kg
feny: 3,5–5 kg
výška † psi: 28-32 cm
feny: 25-28 cm
barva bílá, přípustné žluté nebo šedé znaky na uších
Klasifikace a standard
zdroj: wikipedie