Čivava

Čivava

je nejmenší psí plemeno na světě , jehož jméno je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Předpokládá se, že tito psi dříve v oblasti střední Ameriky žili volně v norách a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů, malé pejsky najdeme i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.

Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard tohoto plemene v roce 1942, do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA. Skutečnou oblibu si však čivava v Evropě získala až v 80. letech a od této doby se stále drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.

Stavba těla a vzhled

Čivava má kompaktní, téměř kvadratické tělo, délka těla je poněkud větší než kohoutková výška. Charakteristickým znakem plemene je zakulacená hlava jablíčkového tvaru, s krátkým a rovným čumákem. Oči jsou kulaté, výrazné, ale nevystupující, uši velké a vztyčené. Trup je dobře stavěný, záda rovná, končetiny silné a dobře osvalené, tlapky malé a oválné. Ocas nese čivava vždy charakteristicky ohnutý nebo zatočený  v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách: krátkosrstá (srst je krátká, lesklá a měkká, přiléhá po celém těle, je mírně delší na krku a ocase) a dlouhosrstá (srst je jemná a hedvábná, rovná nebo lehce vlnitá, tvoří třásně na uších, krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapkách a na ocase).

Barvy jsou přípustné všechny, ve všech odstínech a kombinacích, mimo merle barev.

Povaha a péče

Čivava je mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný malý pes. Přes svou maličkou velikost se hodí pro různé psí sporty, zejména agility. Je velice inteligentní a baví ji učit se nejrůznějším novým kouskům a trikům. Při dobré socializaci má kladný vztah k ostatním psům i větších velikostí, stejně jako k dalším domácím zvířatům. Díky jejímu temperamentu se hodí také do rodin s dětmi, spíše však s dětmi odrostlejšími, která s čivavou budou zacházet šetrně. K malým dětem se nedoporučuje.

Vzhledem k malému vzrůstu je potřeba dbát zvýšených ohledů na zacházení s čivavou, zejména aby nedošlo ke zlomeninám či prochladnutí. Čivava se průměrně dožívá 12 – 14 let, při dobré péči však není u tohoto plemene výjimkou ani 18 let.

Nemoci a chov

Mezi závažné vady se u plemene čivava řadí agresivita nebo bázlivost, otevřená fontanela (defekt lebky), deformace čelistí a váha pod 500g nebo nad 3kg. Typickým zdravotním problémem čivavy je luxace pately (defekt kolenního kloubu), která je do značné míry dědičná. Je proto vhodné se při výběru štěněte čivavy na tyto vady zaměřit a zajímat se o zdraví předků daného vrhu.


Tělesná charakteristika
hmotnost 1,5 – 3kg
výška † cca 15 – 23 cm
barva všechny, mimo merle barev
Klasifikace a standard
skupina FCI 9: Společenští a doprovodní psi
sekce FCI 6: Chihuahueno
zdroj: wikipedie