Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

je malý, čilý společenský pes s jemnou kostrou, který existuje ve dvou varietách: naháč, který má hladké tělo bez srsti a srst tvoří jen chocholku na hlavě, dále jsou osrstěny tlapky k nadprstí (ponožky) a ocas, naopak druhá varianta — labutěnka — je celá obrostlá závojovitou srstí. Předpokládá se, že předkem čínského chocholatého psa byl africký bezsrstý pes, který byl dále šlechtěn ve staré Číně a na konci 19. století se dostal do západního světa. V organizaci FCI převzalo patronát nad čínským chocholatým psem Spojené království.

Povaha

Povahově je čínský chocholatý pes veselý, oddaný, hravý a přátelský. Jedná se o inteligentní a bystré psí plemeno, které rychle pochopí povely a snaží se splnit, co svému majiteli na očích uvidí. Někdy je nedůvěřivý vůči cizím lidem, ale nikdy ne agresivní. Neimponuje sice velikostí, ale na nezvané vetřelce umí být velice přísný. Nejedná se o dominantní plemeno, proto je vhodné jej chovat s jinými psy. S dětmi vychází velmi dobře, ale protože se jedná o psa s jemnou konstrukcí, mohou mu některé dětské hry ublížit. S jinými zvířaty vychází dobře, ale vůči mnohonásobně větším domácím zvířatům, třeba koním, může být uštěkaný. Je vhodný ke psím sportům jako jsou agility, coursing nebo dogdancing.

Vzhled

Crested Moletai May 2014 3.jpg

Toto psí plemeno je drobné, s jemnou kostrou, s hmotností do 5,5 kg. Výška psa (samce) se pohybuje mezi 28 až 33 cm, u fen to je 23 až 30 cm. Má dlouhé, dobře osvalené nohy, zakončené kulatými tlapkami.

Čínský chocholatý pes se vyznačuje pěkně utvářenou hlavou delšího vyváženého tvaru s mírně se zužující mordou a plochými lícemi. Stop není příliš výrazný. Uši jsou nasazené nízko a jsou velké, vztyčené, trojúhelníkového tvaru. U labutěnek se připouští uši klopené. Oči jsou středně velké, posazené daleko od sebe a s tmavě hnědými duhovkami. Bělmo není vidět. U labutěnky je vyžadován plný chrup, u holých jedinců mohou chybět premoláry, což je následek genu lysosti. Nosní houba je černá. Krk je tenký, bez volné kůže, dlouhý. Hřbet je poměrně dlouhý, rovný a štíhlý.

Možná záměna

Mexický naháč

Nejmenší varieta mexického naháče se svým vzrůstem téměř shoduje s čínským chocholatým psem. Bezsrstá varieta mexického naháče postrádá pro čínského chocholatého psa tolik typickou nápadnou chocholku na hlavě a na ocase, nicméně určitý pozůstatek osrstění v těchto tělesných partiích se může objevit i u něj. Tělesné proporce obou plemen jsou v detailech odlišné, mexický naháč má hlubší hrudní koš, takže hlavně při pohledu z profilu působí více svalnatým dojmem.

Labutěnka

Americký bezsrstý teriér

O něco větší než čínský chocholatý pes je americký bezsrstý teriér, jenž představuje jedno z nejmodernějších plemen psů. Uznán byl v roce 2004 a jeho obliba rychle stoupá. Postava amerického bezsrstého teriéra je celkově mohutnější než u čínského chocholatého psa, má robustní tělesnou konstituci, jak je u teriérů obvyklé. Povahově není tolik rezervovaný k cizím lidem.

Péče

  • Péče o srst
    • Holá varieta nevyžaduje žádné zvláštní úpravy – stačí pokožku občas očistit, třeba osprchovat nebo jen přejet vlhkým hadříkem a ve velkém horku je vhodné ji mazat opalovacím krémem, protože stejně jako člověk, se i pes může spálit od sluníčka, obzvláště pak bezsrstá plemena. Srst na ocase a chocholku na hlavě je vhodné rozčesat. Před výstavou se naháč dále upravuje vystříháním srsti na tlamě a holením či depilací případné nežádoucí srsti na těle.
    • U osrstěné variety, nazývané labutěnka, není péče o srst nijak náročná. Srst stačí občas rozčesat kartáčem, když je špinavá, umýt šetrným šamponem. Výstavní úprava spočívá v oholení tlamy a vyholení V nebo U na hrudi.
  • Pohyb
    • Čínský chocholatý pes nevyžaduje příliš pohybu, ale přizpůsobí se tempu svého majitele. Neměl by se pohybovat v prašném prostředí, což platí hlavně pro holou variantu. Ani horské túry nejsou pro tyto psy úplně vhodné. Proto se čínský chocholatý pes hodí do města, klidně i ke starším lidem.

Základní informace
země původu Čína Čína
Mexiko Mexiko
Tělesná charakteristika
hmotnost do 5,5 kg
výška samce † 28–33 cm
výška samice † 23–30 cm
barva jakákoliv barva či kombinace barev
Klasifikace a standard
skupina FCI 9: Společenská plemena
sekce FCI 4: Naháči
zdroj: wikipedie