Chorvatský ovčák

Chorvatský ovčák

je původně pastevecký a ovčácký pes pocházející z Balkánu, nejvíce je rozšířený v Chorvatsku a ve Slovinsku. Patří do skupiny ovčáčtí a honáčtí psi a ve své rodné zemi je velmi oblíbený pro schopnost sám se rozhodovat.

Stáří tohoto plemene se odhaduje na více než 1 000 let, a přesné záznamy o šlechtění tedy nejsou. Nevíme, z jakých plemen se tento pes vyvinul a kde přesně to bylo, ale jelikož se dnes nejvíce vyskytuje v Chorvatsku, je tato země zapsána jako země původu. Kvůli svým vlastnostem byli jeho předci nejspíše také pastevečtí psi. V roce 1969 byl uveřejněn standard, který je totožný s tím, který se používá dnes.

Původně byl vyšlechtěn jako pastevecké plemeno, dnes se ale k tomuto účelu používají spíše jiná plemena a tak dnes toto plemeno nalezneme spíše jako hlídače nebo společníka. Protože nejsou moc rozšíření, nemohlo se zatím “ozkoušet” jak by se mu dařila obrana nebo čichové práce.

Vzhled

Je to středně velký pes, kompaktní, se středně dlouhou srstí černé barvy s hustou podsadou. Na obličeji je srst vždy krátká. Povolena je pouze černá barva, bílé znaky na hrdle, hrudi nebo bílé ponožky jsou možné, ale nežádoucí. Hlava je klínovitá a lehká, dobře nasazená. Uši jsou nízko nasazené, trojúhelníkovitého tvaru a nošené vzpřímeně nebo polovztyčené. Stop je málo vyjádřený. Krk je středně dlouhý, široký a dobře osvalený. Hřbet je dlouhý a spíše široký. Ocas dlouhý, osrstněný a u kořene silnější. Končetiny jsou dlouhé a dobře osvalené, aby zvládali velkou fyzickou zátěž.

Povaha

Chorvatský ovčák je přátelský, oddaný, hravý, mrštný a bystrý pes. Má vyvinutý ochranářský pud, dokáže se samostatně rozhodovat, je čilý, pozorný a snadno cvičitelný. Je to dobrý a schopný hlídač. Děti má rád a s ostatními zvířaty také vychází dobře, ale může mít sklony “povyšovat se” nad ostatní psyy, obzvláště samce. K cizím se chová nedůvěřivě ale nesmí být agresivní. Je to pes spíše pro jednoho pána, a tomu je věrný. Kvůli své dominantní povaze ale může mít nějakou dobu “zálusk” na post “vůdce smečky”, to se ale dá patřičným výcvikem zlepšit.

Péče

Srst nepotřebuje skoro žádnou péči, stačí občasně pročesat, ale mýt by se měla jen v případě, pokud je pes opravdu špinavý, protože tak dobře neizoluje a mohla by ztratit svůj přirozený lesk a mastnost, což by vedlo ke kožním potížím. Jako každý ovčácký pes vyžaduje hodně pohybu a nedostatek může vést až k agresivitě nebo nervozitě. Drápky je nutné zastřihávat, pokud si je pes nebrousí o chodník nebo kámen. Může být celý rok držen venku, ale nejlépe se zateplenou boudou. Lepší pro něj bude dům se zahrádkou, než-li byt.


Základní informace
země původu Chorvatsko Chorvatsko
Tělesná charakteristika
výška † 40 – 50 cm
barva černá
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 – Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
zdroj: wikipedie