Celtic shorthair

Evropská krátkosrstá, také evropská nebo keltská krátkosrstá

je plemeno pocházející z Evropy. Je podobná britské kočce, i když zavalitější než většina společných evropských koček, až do roku 1983, kdy byla Evropská krátkosrstá uznána Fédération Internationale.

Původ 

Lze ji přirovnat k druhu kočky domácí, která se vyvinula přirozeně, tedy aniž by byla předmětem zvláštní pravidla pro chov.  Evropská krátkosrstá má své protějšky ve Velké Británii (britská kočka) a USA (American Shorthair) , které byly chovány mnohem déle. Kočka má mírně zkrácené tlamy a silnější srst. To bylo matoucí pro skandinávské chovatele, že britská kočka byl také nazýván Evropská krátkosrstá v té době, i když to vypadalo jinak. Felinologické asociace uznal oba typy kočkou jako jediné plemeno, což znamená, že byli souzeni podle stejných norem při výstavách, dokud 1982 při FIFE registrováno Skandinávský typ Evropská krátkosrstá jako samostatné plemeno s vlastním standardem.

Střední délka života 

Průměrná délka života závisí na tom, zda kočka je venku, nebo ne. Venkovní kočka má životnost 5 až 12 let, zatímco domácí kočka může žít až 22 let.

Temperament 

Vzhledem k tomu, plemeno byl vyvinut z běžných domácích koček, které mají velmi odlišné temperamenty, charakter Evropská krátkosrstá je možné shrnout takto. Členové tohoto plemene mohou být velmi přítulný, ale existují i jiné, které dávají přednost být okolí domu a loví myši. Většina evropských shorthairs jsou silné a aktivní, a zpravidla jsou přátelští.  Dobře vycházet s ostatními kočkami a psy dobře snášejí. Evropští shorthairs jsou inteligentní a hravá, a většina z nich je expert na udržení domu a zahrady bez myší.

Popis

  • Hlava: Poměrně široká se zaoblenými obrysy. Mírně zaoblená lebka a čelo. Dobře vyvinuté tváře, a to zejména u kocourů. Rovný, středně dlouhý nos  Zaoblený, pevná brada.
  • Uši: střední velikosti, lehce zaoblené.
  • Oči: velké, kulaté, daleko od sebe,  v mírném sklonu.
  • Krk: Středně dlouhé a svalnatý.
  • Tělo: Poměrně dlouhé. Podsadité, silné a svalnaté. Široký, dobře vyvinutý hrudník.
  • Kulaté tlapky.
  • Ocas: Středně dlouhé, dosti silný u kořene, postupně se zužující se k zaoblené špičce.
  • Srst: Krátká, hustá, přiléhavá, lesklé vlasy bez podsady. Všechny barvy kromě čokoládové, fialová.

 

fotografie zde


Standarty
FIFe standard
ACF standard
Others WCF standard

zdroj: wikipedie