Border kolie

Border kolie

je vytrvalý ovčácký pes dobrých proporcí, který byl původně určený především k práci u stáda. Jeho půvab a ladné rysy jsou v harmonii s vynikající tělesnou stavbou.

Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá Border Counties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů pastevce. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR „asociovaného člena“ KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.).

Povaha

Border kolie se řadí k nejinteligentnějším plemenům, je to učenlivý a pracovitý pes. Je to velmi živé, pozorné a obratné plemeno. Je hodně aktivní, proto potřebuje dostatek prostoru a pohybu venku. Kolie se dá chovat i celoročně venku v kotci. Kolie celkem snadno vychází s ostatními zvířaty, ale lepší je, když je k tomu vedena už od štěněte. K lidem je také velice přátelská, ke svému pánovi dokáže silně přilnout a plně se mu oddat. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepříznipočasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhrůžky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem. Pokud je Border kolie správně socializovaná a dostatečně zaměstnaná, je z ní nenahraditelný společník. Nejvíce se hodí k aktivním lidem, kteří jsou ochotni jí dát dostatek pohybu (procházky, sporty) – nemusí plnit svůj původní účel – pasení – existují dokonce jedinci tohoto plemene, kteří se na pasení nehodí.

Vzhled

Border kolie je pes středního vzrůstu, není těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti 14–22 kg, feny 12–19 kg. Srst je dlouhá, středně dlouhá nebo krátká. U tohoto plemene se nejvíce cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, red merle, tricolor atd. (je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá). V chovu registrovaném FCI se nepřipouštějí jedinci, u kterých převládá bílá, a není povoleno připouštět mezi sebou dva jedince merle zbarvení. V pracovních chovech, registrovaných ISDS a jinými organizacemi zaměřenými na práci, se na barvu psa nebere žádný ohled – zde je výběr jedinců závislý pouze na tom, jak daný jedinec PRACUJE (u zvířat).

Oči mohou být v celé škále hnědé. Také jsou povoleny modré, ale pouze v případě merle jedinců, jinak je to vada (FCI). U pracovních psů mohou být modré oči žádoucí, zvláště při práci s hovězím dobytkem – zvířata se modrých očí bojí.

Hodí se pro všechny kynologické sporty.

Potřeby k získání průkazu původu (PP) a uchovnění psa

Průkaz původu je něco jako rodný list psa. Abyste mohli mít “papírového” psa, musí mít doložený rodokmen minimálně 3 generace zpět. Aby mohla být následně chovatelem odchována “papírová” štěňata (tedy štěňata považovaná za standard plemene), musí být oba rodiče uchovněni.

K uchovnění psa musí být složeny speciální zkoušky. Před složením těchto zkoušek je nutná bonitace, zda má Border kolie zdravý chrup, správnou barvu očí a jestli nepřevažuje bílá srst.

Výkony

Jelikož je Border kolie hodnocená jako jedno z nejinteligentnějších psích plemen, objevuje se často na prvních příčkách různých tabulek cílených na měření psí inteligence. V manipulaci s větším či menším stádem ovcí i jiných hospodářských zvířat nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech, jako jsou třeba agility, dog frissbee, obedience, dogfrisbee, flyball; poslední dobou stále častěji exceluje i na poli sportovním.

Možná záměna s australským ovčákem

Australský ovčák prožívá v současné době značný nárůst popularity stejně jako o něco drobnější border kolie. Je to podobný pes, a to nejen po exteriérové stránce, kde je rovněž povolena široká škála barevných variant. Také mohutnějšímu australskému ovčákovi je vlastní typický dychtivý výraz v obličeji a velká touha po akci. Zpravidla bývá ovšem označován za klidnějšího příbuzného vyloženě workoholické border kolie. Kromě velikosti se odlišuje v jistých vzhledových jednotlivostech, nápadným rozdílem jsou v některých případech uši psa, které u border kolie mohou být vztyčené, což je u australského ovčáka klasifikováno jako vážná vada. Někteří australští ovčáci se na rozdíl od border kolie rodí s přirozeně krátkým ocasem.


Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
využití společenský, pastevecký pes
průměrný věk 13 let
Tělesná charakteristika
hmotnost 13,5 – 22,5 kg
výška samce † 47,5 – 55 cm
výška samice † 45 – 53,5 cm
barva všechny barevné kombinace, nesmí převládat bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI skupina 1 (ovčáci a honáčtí psi)
sekce FCI sekce 1 (ovčáci)
zdroj: wikipedie