Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák

je plemeno psa pocházející z bíle zbarvených německých ovčáků. Název bílý švýcarský ovčák byl předběžně přijat v roce 2002, oficiálně byl uznán na zasedání FCI v Paříži dne 4 a 5. 7. 2011. Původní název je americko-kanadský ovčák nebo též kanadský ovčák.

Historie

Bílá barva se u německých ovčáků vyskytovala od počátku plemene – zakladatel chovu Horand von Grafrath v majetku Maxe von Stephanitze měl bílého děda a v prvních patnácti letech chovu bylo ze třiceti chovných zvířat 18 bílých. Když se na začátku 20. století německý ovčák dostal do Ameriky, začali se v USA i v Kanadě bílí i barevní němečtí ovčáci chovat odděleně. V Evropě po2. světové válce došlo ke změně názoru na bílou barvu, nejprve docházelo k diskvalifikaci bíle zbarvených jedinců na výstavách a roce 1968 byla bílá barva uznána nepřípustná pro německého ovčáka. Krátce nato došlo ke změně standardu plemene i v zámoří, ale chovatelé bílých linií v Americe reagovali založením vlastních klubů a vedením plemenných knih.

K návratu bílých ovčáků do Evropy došlo v roce 1970 importem psa jménem Lobo White Burch do Švýcarska. O rok později byla dovezena také bílá fena, první vrh bílých psů se narodil 19. 4. 1973. Od té doby došlo k mnoha dalším importům v 80. a 90 letech, jak si bílí ovčáci získávali další příznivce. Až do roku 2002 se používalo označení americko-kanadský ovčák, ale mezinárodně uznaný název zní bílý švýcarský ovčák, berger blanc suisse.

Popis

Bílý švýcarský ovčák je středně velký, silný, dobře osvalený pes obdélníkového formátu těla. Kostra je středně těžká, uši vzpřímené a postava psa elegantní a harmonická. V porovnání s moderním německým ovčákem má ne tak dlouhou a tak spadající záď. Srst je patrová, dvouvrstevná s bohatou podsadou a rovnými pesíky, může být středně dlouhá nebo dlouhá, bílé barvy. Bílý švýcarský ovčák není albín. Žádoucí je černě pigmentovaná nosní houba, okraje víček, pysky i drápy, oči jsou hnědé až tmavě hnědé.

Je živý a vyrovnaný, miluje a vyžaduje pohyb, je bdělý, přátelský, inteligentní a schopný všestranného výcviku, i když je povahově poněkud citlivější než německý ovčák. Vůči cizím se chová ostražitě, ale neměl by být bojácný nebo agresivní.


Základní informace
země původu Švýcarsko Švýcarsko
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 30 – 40 kg
hmotnost samice 25 – 35 kg
výška samce † 58 – 66 cm
výška samice † 53 – 61 cm
barva bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. – Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 – Ovčáci (bez zkoušky z výkonu)
zdroj: wikipedie