Australská kelpie

Australská kelpie

je středně velký krátkosrstý ovčácký pes, podle FCI se řadí do skupiny plemen ovčáckých a honáckých. Dříve bylo možné nalézt toto plemeno pod názvem “Australský kelpie” a dnes je to velmi rozšířené plemeno. Australská kelpie je chována i v České republice.

Historie

Jak samotné jméno tohoto plemene napovídá, jedná se o psa z Austrálie. Vzniklo kolem roku 1970, kdy si manželé Rutherfordovi přivezli ze svého rodného Skotska do Austrálie kolie. Jejich kolie se pak křížili s místními pasteveckými psy a vznikla australská kelpie. Jméno kelpie se pro toto plemeno ujalo, protože zakládající fenka dlouhosrsté kolie se jmenovala Kelpie. Podle některých zdrojů byl použit ke křížení i pes dingo.

Vzhled

Je to spíše lehce stavěný pes s lehkou kostrou. Kelpie jsou velmi mrštné, rychlé a silné. Srst je krátká, přiléhavá, na dotek spíše hrubá, je také dvojitá. Dobře kryje a izoluje proti vodě. Zbarvení jsou různá, nejčastěji ale můžeme vidět černou s pálením (nebo bez) nebo kouřově modrou. Bílá ani žlutá barva nejsou časté. Hlava je pravidelná a trochu připomíná liščí hlavu. Čenich je o něco kratší než lebka. Uši jsou špičaté a směřují ven. Krk je silný a dlouhý. Hřbet dlouhý a spíše úzký. Ocas je v klidu nesen dolů a nesmí být nesen nad linií hřbetu.

Povaha

Australská kelpie je velmi aktivní, bystrý a inteligentní pes, se silnými sklony k pasení. Je to také dobrý hlídač a k návštěvám se může chovat nedůvěřivě. S ostatními zvířaty většinou vychází dobře, s dětmi také. Svoji rodinu miluje a není to pes pouze pro jednoho pána. Potřebuje relativně hodně pohybu, v Austrálii některé kelpie dokážou denně naběhat s ovcemi až 40 – 60km. Je to velmi přátelský pes a ochotou k práci. Kelpie je také vhodná pro psí sporty.

Péče

Srst kelpie nepotřebuje zvláštní péči, stačí 1x za týden pročesat (v době línání ale každý den) a umýt šamponem zhruba 2x ročně. Co se pohybu týče, potřebuje ho kelpie relativně hodně. Je vhodná i pro lidi s aktivním životním stylem (např. atlety nebo cyklisty). Pokud nebude mít kelpie dostatek pohybu a zábavy bude se nudit, což může mít za následek neposlušnost nebo dokonce agresivitu.

Vhodné sporty

Kelpie jsou jsou velmi aktivní, a proto jsou pro ně dobré některé psí sporty – jako je canicross, agility, dogfrisbee nebo bikejöring. Vhodné jsou i ke svému původnímu účelu, pasení ovcí.


Základní informace
země původu Austrálie Austrálie
Tělesná charakteristika
hmotnost cca 11–20 kg
výška † psi: 46–51 cm
feny: 43–48 cm
barva černá
černá s pálením
červená
červená s pálením
žlutohnědá
čokoládová
kouřově modrá
Klasifikace a standard
skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
sekce FCI 2: Ovčácká a pastevecká plemena (s pracovní zkouškou)