Argentinská doga

Argentinská doga

je argentinské psí plemeno.

Historie

Argentinská doga obří psí plemeno bílé barvy, vzniklé křížením španělských bojových psů s mastify, boxery, buldoky a bulteriéry – výsledkem byl schopný lovec pum a jaguárů. Argentinská doga se také dříve používala jako strážný pes amerických plantáží, kde hlídala otroky. Vinou své pověsti bojovníka bylo toto plemeno v řadě zemí zakázáno. Pokud se však argentinská doga včas socializuje s ostatními psy a projde řádným výcvikem, může být pro zkušeného majitele oddaným rodinným společníkem. V zemi původu se kromě lovu používá také i jako slepecký vodicí pes, služební pes v armádě a jako strážce majetku svého majitele.

Povaha

Odvážná, temperamentní, za každou cenu věrná svému pánovi, málo štěká a je tvrdá sama k sobě. Má silně vyvinutý lovecký pud a velkou výdrž. Občas se mohou chovat dominantně vůči ostatním psům.

Dog argentynski.jpg

Výchova

Doga je psem vhodným spíše pro zkušeného chovatele. Potřebuje vyrovnanou, láskyplnou, ale velice důslednou výchovu. Když si vede dobře, chvalte ji. Dělá-li něco špatně, trestejte ji pouze svým hlasem. Tvrdá výchova a osamocení v boudě může u Argentinské dogy vyvolat nepředvídatelné povahové rysy. Argentinská doga potřebuje dlouhé procházky a nejlépe i prostornou zahradu, kde se může vybít. Pokud chcete nechat dogu na procházce na volno musíte ji dobře ovládat. Nikdy totiž nezapomínejte na její lovecký pud a dominantní chování.

Dogo argentino sylwetka.jpg

Společenská charakteristika

Tito psi vycházejí většinou velice dobře s dětmi, ale občas mohou být bouřliví. Soužití s ostatními domácími zvířaty není nemožné, ale příliš se nedoporučuje. Doga má lovecké pudy, proto má sklony prchající zvířata pronásledovat a zardousit je. Argentinské dogy díky své přátelské povaze k lidem zpravidla nejsou příliš dobrými hlídači, i když samotný vzhled tohoto psa případného zloděje spolehlivě odradí.

Srst a její péče

Má krátkou srst, která je vždy bílá. Mohou se vyskytnout pigmentové skvrny na kůži. Malá černá skvrna mezi okem a uchem je povolena. Srst této dogy se udržuje snadno. V období línání odstraňujeme uvolněné chlupy gumovým kartáčem. Mějte na paměti, že její srst jí nedovoluje delší pobyt venku ve větších mrazech.

Zdraví

U těchto psů může být dědičná (vrozená) hluchota, a proto je vhodné kupovat pouze štěňata s průkazem původu.


Základní informace
země původu Argentina Argentina
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 45-60 kg
hmotnost samice 40-45 kg
výška samce † 62 – 68 cm
výška samice † 60 – 68 cm
barva bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
sekce FCI 2.1: Typ mastif (bez zkoušky z výkonu
FCI standard
zdroj: wikipedie