Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl

je jedno z nejstarších plemen loveckých psů – slídičů. Název se odvozuje od anglického slova woodcock (sluka). Je to oblíbený společenský a výborný lovecký pes, který je schopen slídit i aportovat.

Historie

Byl vyšlechtěn okolo 18. století ve Velké Británii, šlechtění bylo úmyslné, ale i tak se nám dochovalo o předcích tohoto plemene jen pramálo zmínek. Vyšlechtěno bylo k lovu pernaté zvěře (ptáci, vodní zvířata) a k přinášení předmětů z vody. Původně se všichni slídící psi nazývali „španělé“. Později z nich byly zformovány dva druhy plemene. Španělé malého vzrůstu byli předurčeni k nahánění lovených ptáků, především sluk, z hustého porostu keřů, kde by to vysoký pes nezvládl. Začátkem 19. století existovaly dva druhy španělů:

  1. větší (nad 25 liber) a rychlejší, tj. “špringeršpaněl”,
  2. menší “kokršpaněl”.

Jako samostatné plemeno bylo uznáno v roce 1883 a první standard vydán v roce 1902[1]. První pes byl do Čech přivezen v roce 1913, a to fena Baronesa. Další psi následovali hned několik let po ní.

Vzhled

Je to robustní pes, ale velmi lehký a lehce se pohybující. Má celé tělo dobře osvalené. Celé tělo pokrývá delší a mírně kadeřavá srst, většinou jednobarevná, avšak, vyskytují se i vícebarevné varianty, většinou s bílým podkladem a černými znaky. Obvyklé zbarvení je však zlaté a černé.

Hlava je vyvážená, s malou mozkovnou a delším čumákem. Jemně řezaná. Temeno a nos mají stejnou délku, čumák je hranatý. Oči nesmí být světle zbarvené, mají mít tmavohnědý odstín a kulatý tvar. Bělmo je u nich vidět. Stop je výrazný, ale ne přehnaně. Uši jsou nasazeny nízko, jsou dlouhé a porostlé dlouhou, hedvábnou srstí. Spadají volně až pod líce.

Krk je středně dlouhý, široký a osvalený. Také rovný. Hřbet je široký, žebra by neměla být vidět, ale měla by jít dobře nahmatat. Krk na něm sedí pevně a přechod není viditelný. Ocas je v jedné rovině s linií hřbetu, je středně dlouhý a u kořene je stejně silný jako špička. Srst na něm může vytvářet prapor.

Anglický kokršpaněl dorůstá do výšky 41 cm v kohoutku, čímž se řadí mezi středně velká plemena.Hmotnost standard neuvádí, ale pohybuje se okolo 15 kg.

Povaha

Je to velmi aktivní, hravý a veselý pes, oblíbený po celém světě právě pro svoji povahu a schopnost rychle se učit. Je bystrý, rychlý a vždy rychle pochopí, co po něm chcete. Stejně jako pudly, i toto plemeno využívají lidé na cvičení do cirkusu. Je také milý a přátelský. Je možné chovat jej s více psy, kvůli jeho nekonfliktní povaze. Bez svého pána může být trochu nervózní, ale v jeho přítomnosti hned ožije.

S dětmi vychází toto plemeno skvěle — hraje si s nimi, mazlí se, učí se zábavné povely… Je schopný je i respektovat a být k nim loajální. Má je velmi rád a je nekonfliktní, pokud se ale má seznámit s kojencem, bude si chtít hrát a tak je dobré postupovat po krůčcích.

Ostatní zvířata pro anglického kokršpaněla nepředstavují problém, dobře s nimi vychází. Velmi přátelský je i k ostatní psům a nechová se k nim dominantně, což je velkým plus v seznamování.

Možná záměna

Americký kokršpaněl

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v USA a oficiálně uznáno jako samostatné v roce 1946. Od anglického kokršpaněla se vydělovalo pozvolna, když začaly být řadou amerických chovatelů preferovány některé odlišnosti, které angličtí chovatelé považovali spíše za nežádoucí. Dnešní americký kokršpaněl se od anglického bratra liší na první pohled v partii hlavy, neboť hlava amerického kokra je dosti zřetelně klenutá. Dalším výrazným exteriérovým rozdílem je odlišná délka trupu. Americký kokršpaněl se vyznačuje o poznání kratším hřbetem, než má jeho anglický kolega. Rozdíly panují také ve využití psa. Zatímco na evropské půdě a zejména v Anglii zůstalo dodnes zachováno pracovní využití anglického kokršpaněla v poměrně velké míře, na půdě USA bylo toto plemeno od počátku vnímáno primárně jako společenský pes. To souvisí rovněž s ještě honosnější úpravou dlouhé srsti v ušní oblasti, se kterou by měl americký kokršpaněl při práci v terénu patrně praktické problémy. Americký kokršpaněl je celkově nepatrně nižší a může vážit o cca dva kilogramy méně.


Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost cca 12,5–14,5 kg
výška † psi: 39–41 cm
feny: 38–39 cm
barva zlatá
černá
vícebarevní
Klasifikace a standard
skupina FCI 8: Slídiči, přinášeči a psi vodní
sekce FCI 2: Slídiči (s pracovní zkouškou)
FCI standard
zdroj: wikipedie